14001209000765 Test PhotoN

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از فارس، بلومبرگ طی گزارشی نوشت، روسیه بیش از مقداری که متعهد شده بود در ماه مارس کاهش تولید نفت انجام داده بود.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع مطلع در وزارت انرژی روسیه نوشت، مسکو تولید نفت خود را در ماه مارس ۴۰ درصد بیشتر از آنچه قبلا اعلام شده بود، کاهش داده است.

به نوشته این گزارش، این کاهش تولید برابر با حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این درحالی است که روسیه در ماه فوریه متعهد شده بود تا از ماه مارس به صورت داوطلبانه، میزان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

این کاهش تولید به عنوان بخشی از اقدامات تلافی جویانه علیه تحریم ها و تعیین سقف قیمتی ۶۰ دلاری برای نفت روسیه بود.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، هنگام اعلام این کاهش تولید گفت، این کاهش بر اساس حجم تولید ماه فوریه خواهد بود که بلومبرگ آن را ۱۰.۱ میلیون بشکه در روز تخمین زد.

اما رقم اعلام شده به بلومبرگ از سوی منابع آگاه برای ماه مارس ۱.۲۸۵ میلیون تن برابر با ۹.۴ میلیون بشکه در روز است که نشان از کاهش نزدیک به ۷۰۰ هزار بشکه در روز دارد.

بر اساس برآوردهای بلومبرگ، تولید نفت خام و میعانات روسیه در ماه مارس ۱.۴۱۳ میلیون تن برابر با ۱۰.۳۶ میلیون بشکه در روز بوده است، در حالی که در ماه فوریه ۱۱.۱ میلیون بشکه بوده و این ارقام هم کاهش حدود ۷۴۰ هزار بشکه در روز را نشان می‌دهد.

از زمانی که اتحادیه اروپا و گروه هفت شروع به بحث در مورد سقف قیمت صادرات روسیه کردند، روسیه بارها نسبت به کاهش احتمالی تولید هشدار داده و این اقدامات را «مداخله در روابط بازار و گسترش سیاست‌های مخرب انرژی» غرب خوانده است.

هشت عضو گروه اوپک پلاس، نظیر روسیه، عربستان سعودی، عراق و کویت تصمیم گرفتند علاوه بر ۲ میلیون بشکه کاهش تولید قبلی، از ماه می ۱.۶۶ میلیون بشکه دیگر از میزان تولید خود کم کنند. این خبر شوکی به بازار نفت وارد کرد و سبب شد قیمت نفت ۶ درصد افزایش یابد.