ECB برای اولین بار از سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را کاهش داد

ECB برای اولین بار از سال 2019 نرخ بهره را کاهش داد

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، کنفرانس مطبوعاتی خود را پس از نشست شورای حاکم در هسن، فرانکفورت/ماین، آلمان در ۶ ژوئن ۲۰۲۴ برگزار می‌کند.

بانک مرکزی اروپا (ECB) با اذعان به این که مبارزه با تورم در منطقه یورو هنوز به پایان نرسیده است، برای اولین بار در نزدیک به پنج سال گذشته نرخ بهره را کاهش داد. کاهش یک چهارم درصدی نرخ روز پنجشنبه، نرخ معیار را در ۲۰ کشوری که از یورو استفاده می‌کنند، از بالاترین رکورد تاریخی ۴ درصدی به ۳.۷۵ درصد کاهش می‌دهد. رگولاتور اشاره نکرد که آیا کاهش بیشتر در ماه جولای دنبال خواهد شد یا خیر.

بر اساس داده های منتشر شده در هفته گذشته، تورم منطقه یورو در ماه می بیش از حد انتظار شتاب گرفت و از ۲.۴ درصد در ماه قبل به ۲.۶ درصد رسید. با رشد سریع دستمزدها، تورم اصلی، که قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، شتاب گرفت.

این ارقام باعث شد بانک مرکزی اروپا پیش بینی تورم خود را برای سال جاری از ۲.۳ درصد پیش بینی شده در ماه مارس به ۲.۵ درصد افزایش دهد. رگولاتور گفت که نرخ های بهره را تا زمانی که لازم باشد محدود نگه می دارد تا تورم به هدف ۲ درصد برگردد.

بانک مرکزی در بیانیه ای اعلام کرد: علیرغم پیشرفت در سه ماهه اخیر، فشارهای قیمت داخلی همچنان قوی است زیرا رشد دستمزدها افزایش یافته است و احتمالاً تورم در سال آینده بالاتر از هدف باقی خواهد ماند.

تصمیم بانک مرکزی اروپا به دنبال کاهش نرخ مشابه توسط بانک کانادا در این هفته صورت گرفت. رگولاتورهای سوئد و سوئیس قبلاً کاهش نرخ خود را در سال جاری اعلام کرده بودند. در مقابل، انتظار می رود فدرال رزرو ایالات متحده در بحبوحه فشارهای تورمی، نرخ بهره را در هفته آینده در محدوده ۵.۲۵% تا ۵.۵% نگه دارد.

همچنین انتظار نمی رود بانک انگلستان در نشست ۲۰ ژوئن نرخ بانکی خود را از بالاترین رقم ۱۶ ساله ۵.۲۵ درصدی کاهش دهد.

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی