قیمت طلا و سکه

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه در حالی آخرین هفته مهر را به پایان رساندند که روند قیمت انس جهانی طلا و قیمت دلار افزایشی بود اما بازار طلا در روند کاهشی بسته شد. گفتنی است انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۱۹۷۴ دلار در حال معامله است و طی ۲۴ ساعت گذشته رشد ۲۵ دلاری داشته است.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی اثر اخبار مربوط به تنش‌های منطقه خاورمیانه روند قیمت در بازارهای جهانی را صعودی کرده و ریسک‌های سیستماتیک را افزایش داده است.  تکنیکالیست‌ها با توجه به جنگ حماس و اسرائیل روند قیمت طلای جهانی را صعودی پیش‌بینی کرده بودند آنها تاکید کردند اگر منطقه معاملاتی ۱۹۴۳ دلاری برای طلای جهانی تثبیت شود، مهر تاییدی برای روند صعودی انس جهانی است. قیمت طلای جهانی از آغاز جنگ حماس و اسرائیل، ۶ درصد رشد کرده است.

با این وجود تحلیلگران بازارهای مالی داخلی، تغییرات قیمتی روزهای اخیرا را روند نمی‌دانند و همچنان معتقدند بازار در مسیر سایدوی یا خنثی در حرکت است. معامله‌گران همچنان نسبت به هر گونه مبادله بدبینند و معتقدند تا زمانی که دست بازارساز در بازار ارز باز است و قیمت دلار بیشترین اثر را بر قیمت طلا و سکه دارد، معاملات و پیش‌بینی در این بازار با ریسک بالایی همراه است.

برگشت سکه امامی به کانال پایین‌تر

روز گذشته پنجشنبه ۲۷ مهر قیمت سکه امامی کاهش ۳۵۶ هزار تومانی داشت و به کانال ۲۸ میلیونی برگشت. این قطعه روز گذشته با قیمت ۲۸ میلیون و ۹۴۵ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار نیز با افت ۲۰۶ هزار تومانی با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۸۵ هزار تومان معامله شد.

دیروز نیم‌سکه ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت و با رقم ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله شد.‌ ربع سکه و سکه‌گرمی بدون تغییر و با قیمت‌های روز چهارشنبه معامله‌ شدند. این قطعات به ترتیب روی قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و  ۶ میلیون تومان ایستادند.

افت مثقال و رشد هر گرم طلا

پنجشنبه ۲۷ مهر قیمت طلا روند متوازنی نداشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با ۲۱ هزار تومان کاهش با رقم ۱۰ میلیون و ۵۳۵ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار اما افزایش محدود سه هزار و ۷۰۰ تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۴۴۱ هزار تومان رسید. هر گرم طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۴۰۸ هزار تومان معامله شد.

در بیست و هفتمین روز مهر حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه امامی ۳۶۴ هزار تومان، سکه بهار ۲۳۹ هزار تومان، نیم‌سکه ۶۴ هزار تومان، ربع‌سکه هفت هزار تومان و سکه گرمی سه هزار تومان کاهش داشتند.

با این حال اما از شب گذشته، آتش جنگ در غزه دوباره شعله‌ور شده است و در صورتی که این تنش‌ها امروز هم در سطح بالا ادامه داشته باشد، می‌تواند در روز شنبه اثر افزایشی خود را بر قیمت دلار و به تبع آن، قیمت طلا و سکه آشکار کند.