5840277

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرآنلاین، تجهیزات دفاعی ارتش در رژه ۲۹ فروردین ماه در تهران و مراکز استان‌ها به نمایش درآمدند. مراسم رژه روز ارتش جمهوری اسلامی با حضور رئیس جمهور و فرماندهان ارتش صبح امروز ۲۹ فروردین در تهران و سراسر کشور برگزار شد؛ در میان تجهیزات نظامی که در این رژه به نمایش گذاشته شد، می‌توان به پهپادهای مهاجر۶ اشاره کرد.

پهپاد مهاجر ۶ جدیدترین عضو خانواده‌ی پهپادی مهاجر می‌باشد که در رده پهپادهای تاکتیکی-رزمی قرار دارد. این پرنده دارای قابلیت به‌کارگیری در انواع ماموریت‌های نظامی و غیرنظامی بوده و هم‌اکنون در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

بُرد عملیاتی این «پرنده هدایت‌پذیر از دور» بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر است و همچنین قادر به حمل ۱۰۰-۱۵۰ کیلوگرم تسلیحات است. سرعت این پهپاد ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده و می‌تواند ۲ یا ۴ بمب هوشمند و نقطه‌زن اپتیکی-حرارتی قائم را در پایین بال‌های خود قرار دهد.

در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از کلاس پهپاد جمر مهاجر۶ رونمایی کرد. این پهپاد اولین پرنده بدون سرنشین جمر ارتش است و قابلیت عملیات و پشتیبانی جنگ الکترونیک و آفند الکترونیک بر علیه شبکه‌های ارتباطی دشمن را دارد.

این پهپاد در حوزه‌های شناسایی با بهره‌مندی از سامانه‌های شناسایی الکترواپتیکی، لیزری، مادون قرمز، سیستم‌های شنود الکترونیکی دشمن، مقابله با جنگ الکترونیک، سامانه اخلالگر، سیستم شناسایی خودکار، برخورداری از سیستم پرواز و سیستم نشست و برخاست ناوبری اتوماتیک از جملهٔ پهپادهای هدایت‌پذیرِ پیشرفته و کارآمد محسوب می‌گردد.