فضانورد روسی

به گزارش پایروس به نقل از اسپیس، یک فضانورد روس اولین سواری آزمایشی را در انتهای بازوی رباتیک اروپا به عنوان بخشی از یک پیاده‌روی موفقیت آمیز فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) در روز چهارشنبه(۹ اوت) انجام داد.

سرگی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) فرمانده ماموریت «اکسپدیشن ۶۹» بر انتهای بازوی رباتیک اروپا(ERA) سوار شد تا دوام و استحکام یک ایستگاه کاری قابل حمل را آزمایش کند.

این بازو با ماژول علمی چند منظوره نائوکا(Nauka) در ژوئیه ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین‌المللی اضافه شد، اما تقریباً یک سال بعد در آوریل ۲۰۲۲ در بخش روسی وارد فاز عملیاتی شد.

از آن زمان، بازوی رباتیک ERA برای جابجایی یک رادیاتور بزرگ و یک قفل هوای آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است، اما این اولین باری بود که توسط یک انسان از آن استفاده شد.

آندری فدیایف(Andrey Fedyaev) دیگر فضانورد روس که درون پنل نائوکا کار می‌کرد، این بازوی رباتیک ۱۱.۳ متری را در حالی که پروکوپیف برای سواری آهسته و پیوسته پیش می‌رفت، کنترل کرد.

دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) دیگر فضانورد روس نیز به پروکوپیف در این پیاده‌روی فضایی ملحق شد و برای مشاهده و عکاسی از این آزمایش در همان نزدیکی مستقر شد.

این نمایش که حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید، نشان داد که این بازوی مجهز به ایستگاه عملیاتی قابل حمل می‌تواند برای تغییر مکان فضانوردان در پیاده‌روی‌های فضایی آینده مطابق با یکی از قابلیت‌های بازوی اصلی ایستگاه موسوم به کانادارم ۲(Canadarm2) که از بخش عملیاتی ایالات متحده پشتیبانی می‌کند، استفاده شود.

تاکنون در طول پیاده‌روی‌های فضایی، فضانوردان در نزدیکی EVA با استفاده از بوم‌های قابل گسترش دستی موسوم به استرلا(Strela) بین ماژول‌ها جابه‌جا می‌شدند.

گفتنی است که پروکوپیف و پتلین علاوه بر آزمایش بازوی رباتیک اروپا، سپرهای مدافع در برابر زباله‌های فضایی را برای محافظت از ماژول تحقیقاتی کوچک راسوت(Rassvet) که در آن رادیاتور و قفل هوا موجود است، نصب کردند.

سپس پروکوپیف و پتلین دوباره وارد ایستگاه فضایی شدند و دریچه را بستند.

این پیاده‌روی فضایی ۶ ساعت و ۳۵ دقیقه‌ای در ساعت ۱۰:۴۴ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز شد و در ساعت ۱۷:۱۹ به پایان رسید.

این پیاده‌روی فضایی شصتمین پیاده‌روی فضایی روسیه و دویست و شصت و هفتمین پیاده‌روی فضایی کلی در حمایت از مونتاژ و نگهداری ایستگاه فضایی بین المللی از سال ۱۹۹۸ بود. همچنین این دهمین پیاده‌روی فضایی بود که امسال در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد و هشتمین پیاده‌روی فضایی در طول ماموریت «اکسپدیشن ۶۹» بود.

پروکوپیف تاکنون در مجموع هشت راهپیمایی فضایی را به مدت ۵۵ ساعت و ۱۵ دقیقه انجام داده است. پتلین نیز ششمین پیاده‌روی فضایی حرفه‌ای خود را به پایان رساند و اکنون ۳۹ ساعت و ۴۴ دقیقه در محیط خلاء فضا کار کرده است.