ارزش بورس تهران 166 میلیارد دلار شد

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز روند کاهشی دو روز گذشته خود را ادامه داد و به کف کانال ۵۱ هزار تومانی رسید. به این ترتیب بازار ارز توانست سیگنال کاهش ریسک‌های سیاسی را به بازار سهام ارسال کند و خوش‌بینی معامله‌ گران بورس تهران را به دنبال داشته باشد.

در همین حال، با توجه به ریزش قیمت سهام طی روزهای اخیر، بسیاری از سهم‌ها به کف رسیده و بر همین اساس در سایه خوش‌بینی نسبی معامله‌گران، ۷۷ درصد از نمادهای بازار سبزپوش شدند. اگرچه همچنان ارزش صف‌ها فروش بازار بر صفوف خرید، می‌چربد!

به این ترتیب شاخص‌های بازار سهام امروز روندی افزایشی را طی کردند با این حال، همچنان فرضیه شاخص‌ سازی در این بازار مطرح است. چرا که امروز با وجود رشد بیش از ۲۰ هزار واحدی شاخص کل، ارزش و حجم معاملات خرد در جغرافیای رکودی بازار باقی ماند! با این حال اما برخی تحلیلگران خوش‌بین هستند که همین مثبت‌ها در بازار بتواند به‌ عنوان محرکی برای ورود دوباره سرمایه‌گذاران به بازار سهام عمل کند.

پایان بورس امروز 8 آبان 1402

عملکرد شاخص‌ها

امروز شاخص کل بورس تهران با رشد ۲۰ هزار و ۲۶۱ واحدی، معادل ۱.۰۳ درصد بالا رفت و به ارتفاع یک میلیون و ۹۸۱ هزار و ۵۷۲ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز ۱۱ هزار و ۱۱۲ واحد رشد کرد و با افزایش ۱.۶۹ درصدی، در سطح ۶۷۰ هزار و ۱۱۷ واحد رسید. شاخص کل فرابورس هم امروز ۲۷۹ واحد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۳۴۰ واحد قرار گرفت.

نمادهای موثر

امروز بورس تهران صحنه قدرت‌نمایی نماد فولاد بود که توانست به تنهایی شاخص کل را دو هزار و ۷۶۵ واحد بالا ببرد. پس از آن نیز شستا هزار و ۱۳۰ پله دیگر به رشد شاخص کل کمک کرد. نمادهای شپنا، بوعلی، خودرو، وبملت و نوری هم به رشد شاخص کل در روز جاری کمک کردند. در همین حال امروز خگستر، سصفها، خودرو، شستا، ثشاهد، فاذر و خساپا، پر تراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند.

در آن سوی بازار، امروز نمادهای شگویا، خاور، وسپهر، صبا، خدیزل، زاگرس و انتخاب، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل فرابورس داشتند. در همین حال، نیان، خاور، کرمان، اوان، گدنا، بمولد و فزر، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

ارزش و حجم معاملات خرد

امروز حجم معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی نسبت به روز گذشته اندکی رشد داشت و به ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون برگه سهم رسید. در همین حال، ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی هم با افزایش، نسبت به روز گذشته در سطح سه هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان قرار گرفت که البته هنوز هم از رکود در بازار خبر می‌دهد.

گفتنی است امروز تراز پول حقیقی در بازار سهام مثبت شد و حقیقی‌ها بیش از ۸۹ میلیارد تومان وارد بازار کردند. صندوق‌های درآمد ثابت نیز امروز شاهد خروج ۱۸۹ میلیارد تومان پول حقیقی بودند.