اولکسی رزنیکوف

به گزارش پایروس، به نقل از روزنامه گاردین، پیش از سی و سومین نشست رهبران اتحاد نظامی ناتو که دو هفته تا برگزاری آن در ویلنیوس زمان باقی مانده است، اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین گفت که کی‌یف پذیرفته است در حالی که این درگیری با روسیه ادامه دارد، الحاق به ناتو امکان‌پذیر نیست، اما اصرار دارد که تعهدات سفت و سخت برای آینده نیاز است.

دولت اوکراین در حال لابی کردن در پشت صحنه برای رسیدن به مسیر سفارشی عضویت در ناتو و دور زدن طرح اقدام عضویت عادی موسوم به ام‌ای‌پی است که طبق آن ممکن است هر یک از اعضای ناتو در لحظات آخر اقدام به وتوی عضویت اوکراین کنند.

ولدیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه اظهارات وزیر دفاع خود را تکرار کرده و در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما می‌دانیم که نمی‌توانیم در طول این جنگ عضو ناتو باشیم، اما باید مطمئن باشیم که بعد از جنگ ما یک عضو ناتو خواهیم بود. این سیگنالی است که می‌خواهیم دریافت کنیم؛ اینکه پس از جنگ، اوکراین عضو ناتو خواهد بود.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: ما می‌خواهیم یک سیگنال سوم هم در اجلاس ناتو باشد، اینکه اوکراین ضمانت‌های امنیتی را به دست می‌آورد؛ نه اینکه چنین تضمین‌هایی جای عضویت در ناتو را بگیرد، بلکه این‌ها تا زمانی باشد که ما وارد این ائتلاف نظامی شویم.

در سال ۲۰۰۸، قبل از اجلاس ناتو در بخارست، آنگلا مرکل، صدراعظم وقت آلمان، با طرح نام اوکراین مخالفت کرد و این در حالی بود که دولت ایالات متحده برای یک سیاست درهای باز برای جمهوری‌های استقلال‌یافته از شوروی و عضویت آنها در ناتو لابی کرده بود.

وزیر دفاع اوکراین به روزنامه گاردین گفت که وقتی ۳۱ عضو ناتو در ۱۱ ژوئیه در پایتخت لیتوانی جمع می‌شوند، نباید چنین خطایی دوباره تکرار شود و باید تضمین‌های سفت و سختی داده شود.

او گفت: در ویلنیوس، روسای دولت‌ها و کشورهای عضو ناتو فرصتی برای تصحیح اشتباه بخارست ۲۰۰۸ و نشان دادن رهبری مسئولانه و برآورده کردن انتظارات ما خواهند داشت. این به روسیه نشان می‌دهد که تاثیر آن باید در مرزهای آن به پایان برسد و تجاوز بیشتر فقط باعث فروپاشی این دولت تروریستی خواهد شد.

وزیر دفاع اوکراین افزود: ما واقع‌بین هستیم و چیزهای غیرممکن نمی‌خواهیم. به همین دلیل انتظارات ما از اجلاس ناتو در ویلنیوس بسیار واقع‌بینانه است؛ دریافت یک ضمانت‌نامه برای پیوستن به ناتو پس از پیروزی اوکراین در این جنگ. ما آماده هستیم تا بلافاصله پروتکل الحاق را امضا کنیم و فرایند تصویب و الحاق نهایی شروع شود.

رزنیکوف گفت، با توجه به اینکه «روسیه تهدیدی برای آینده‌ای قابل پیش‌بینی» خواهد بود، از جمله برای مجارستان که نخست وزیرش ویکتور اوربان از سمت کی‌یف بابت جلب نظر مسکو مورد انتقاد قرار گرفته، به نفع ناتو است که جبهه شرقی خود را تقویت کند.

او گفت: سه پیش نیاز اصلی برای عضویت در اتحاد ناتو، قابلیت همکاری با نیروهای ناتو، یک سیستم خرید شفاف و کنترل غیرنظامی در ارتش است. در حال حاضر اوکراین با موفقیت هر سه این پیش نیازها را با موفقیت اجرا کرده است. با توجه به موضع تهاجمی روسیه، که به زودی تغییر نخواهد کرد، به نفع ناتو است که جبهه شرقی خود را تقویت و مستحکم کند. امروز، اوکراین در حال حاضر به عنوان سپر محافظ اعضای اروپای شرقی ناتو خدمت می‌کند. اگر این سپر ترک بردارد، قربانیان بعدی تجاوز روسیه می‌توانند کشورهای بالتیک، لهستان، مجارستان یا اسلواکی باشند.

رزنیکوف گفت: بنابراین من شک ندارم که به نفع ناتو است که تجربه جنگی اوکراین (با استفاده از سیستم‌های سلاح استاندارد ناتو علیه ارتش روسیه) کاملا در دسترس کشورهای ناتو قرار بگیرد. برای دستیابی به این، اوکراین باید به یک عضو تمام‌عیار ناتو تبدیل شود.

وزیر دفاع اوکراین همچنین گفت، ادعاهای قبلی که توسط مرکل و دیگران ساخته و پرداخته شده بود، هیچ اعتباری ندارند؛ اینکه به دلیل بحث داخلی در اوکراین در مورد روابط آینده خودش با این اتحاد غربی، نباید عضویت اعطا شود.

او گفت: اوکراینی‌ها به شدت از موقعیت ضعیفشان که طبق یادداشت‌تفاهم بوداپست در سال ۱۹۹۴ حاصل شد، آگاه بودند؛ براساس آن، این کشور در ازای تعهدات ایالات متحده، روسیه و انگلیس «زرادخانه هسته‌ای خود را کنار می‌گذاشت تا آنها به استقلال و حاکمیتش و مرزهای موجود اوکراین احترام بگذارند.»

رزنیکوف گفت: مهمتر از همه، امروز حمایت مردم اوکراین برای عضویت ما در ناتو در سطح تاریخی بی‌سابقه‌ای است؛- رکورد ۸۳ درصد. کمتر از آن نیست چون که از سال ۲۰۱۴ ما تاثیر ویرانگر عدم موفقیت در تفاهم‌نامه بوداپست را دیدیم. به همین دلیل، عضویت در ناتو توسط اکثریت قریب به اتفاق اوکراینی‌ها به عنوان تنها شکل کارآمد امنیتی برای آینده صلح‌آمیز درک می‌شود. و دقیقا به همین دلیل است که عضویت اوکراین در اتحاد ناتو، دقیقا به مانند یکپارچگی ارضی ما، غیر قابل مذاکره است.