170451381

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که روز چهارشنبه به وقت محلی در شورای روابط خارجی آمریکا سخن می گفت، درباره ایران افزود: هیچ توافقی در حال مذاکره نیست اگرچه ما همچنان علاقه مند به کشف و یافتن مسیرهای دیپلماتیک هستیم.

وزیر خارجه دولت بایدن در عین حال گفت: در همین حال، ما مشغول تقویت بازدارندگی خود بوده ایم و برای این کار با همکاران خود در منطقه از نزدیک همکاری کرده ایم.

بلینکن همچنین اضافه کرد: من فکر می کنم اگر ایران تصمیم به اقدام بکند یا بهتر بگویم اقدامی انجام ندهد، این امر موجب افزایش تنش ها نه تنها میان ایران و آمریکا بلکه با سایر کشورها خواهد شد. ما باید ببینیم اقدامات ایران چه خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره گزارش ها در خصوص محدود کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل کاهش تحریم ها گفت: ما از روز اول به دو اصل اعتقاد داشتیم. اول، تعهدی است که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است اجازه ندهد ایران هیچگاه به سلاح هسته ای دست یابد ما همچنین معتقدیم دیپلماسی موثرترین راه برای دستیابی به این نتیجه است.

بلینکن با تکرار ادعاهای قبلی واشنگتن ادامه داد:  بنابراین ما این مسیر را دنبال کردیم تا ببینیم می توانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم یا خیر. ما تلاش های بسیار خوبی با شرکای خود و  همچنین چین و روسیه انجام دادیم. در نقطه ای که دستیابی به یک توافق ممکن بود،ایران نتوانست یا نخواست اقدامات لازم را انجام دهد. این امر مربوط به چندین ماه گذشته است. 

به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد اما همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای بکارگیری این پهپادها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم‌هایی را وضع کرده است.

دولت بایدن که همواره شعار رویکرد دیپلماسی را سر داده است، همگام با متحدان غربی خود از هیچ اقدامی فروگذار نکرده اما مدعی است در پی تغییر رژیم در ایران نیست. آمریکا این روزها همچنین در پی تعمیق روابط تهران – مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران بشدت این ادعا را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه هم از اجرای آن بهره‌مند شود.