1 3

به گزارش پایروس به نقل از اسپوتنیک، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در خصوص اینکه آیا مدل توسعه اینترنت در ایران مدل چینی است، گفت: ” در چین کار ویژه ای انجام شده است و پلتفرمهای بومی خود را دارند ولی ما مدل توسعه خودمان را داریم و البته به دنبال همکاری و هم افزایی با همه کشورها از جمله چین هستیم”.
وی افزود: “کشور چین جزو کشورهای پیشرو در حوزه توسعه نسل پنجم و ششم تلفن همراه است و فناوری فقط محصور در غرب نیست و ما از ظرفیت های این کشور برای توسعه زیرساخت ها ارتباطی کشور استفاده خواهیم کرد”.
زارع پور تصریح کرد:”با تلاش جوانان نخبه کشور، سکوهای مورد نیاز برای تعامل مردم با یکدیگر و خدمات برخط مختلف برای مردم عزیزمان فراهم شده است”.
وزیر ارتباطات ایران همچنین تاکید کرد:”کسی در کشور به دنبال قطع اینترنت یا ایجاد محدودیت روی اینترنت نیست و ما متناسب با نیاز کشور برای فعالیت پلتفرم هایی که قوانین کشور را رعایت کنند، زیرساخت های لازم را فراهم می کنیم”.
روز گذشته نیز مجتبی توانگر رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس در نامه‌ای به دبیر شورای عالی فضای مجازی در تبیین سخنان رهبر ایران درخصوص اقتضائات دوران هوش مصنوعی و کوانتوم نوشت: ” نمی‌توان با افکار ۴۰ سال قبل در توسعه هوش مصنوعی و فضای مجازی تصمیم کارآمد گرفت.
عده‌ای که تصور می‌کنند با فیلترینگ گسترده می‌شود فضای مجازی را مدیریت کرد.
همه نخبگان را زیر چتر شورای فضای مجازی جمع کنید.
به حاکمیت کسانی که درک صحیحی از تنوع دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی ندارد، پایان دهید.
نمی‌توان با نگاه بسته مانند کشورهای کمونیستی، دور کشور دیوار کشید.
آرایش تصمیم‌گیری در شورای عالی فضای مجازی بر اساس سخن اخیر رهبری باید به نفع افکار جوان و بالنده متحول شود
هنوز عده‌ای در شورا و لایه‌های تصمیم‌گیر فضای مجازی تصور می‌کنند با فیلترینگ(مسدودسازی) گسترده می‌شود فضای مجازی را مدیریت کرد.
رهبر حکیم انقلاب از هوش مصنوعی و کوانتوم سخن می‌گویند اما برخی همه همت‌شان بر “نوآوری در فن‌آوری‌های مسدودسازی فضای مجازی” قرار گرفته!!
نمی توان در نظر در پی رشد بود و در عمل انگشت خود را به نشانه تسلیم بر دکمه فیلترینگ(مسدودسازی) فشرد.
سیاست‌های فیلترینگ فعلی به معنای تسلیم و ابراز عجز در برابر تحولات جدید است.
در هر دوره تاریخی اگر یک پدیده جدید توانسته است ماهیت نویی را عرضه کند، آن را تمشیت و مدیریت کرده‌اند نه حذف و امحا
در هوش مصنوعی، کوانتوم و همه عرصه‌های مرتبط با فضای مجازی بایستی وارد تعامل و همکاری مشترک منطقه‌ای و جهانی شویم.
گشایش‌های اجتماعی و سیاسی که در مشی ماه‌های گذشته رهبری و مورد اصرار رییس‌جمهور محترم است، نیازمند حضور افرادی‌ست که مداراگونه به دنبال مقابله با گسترش مسدودسازی در فضای مجازی و پرهیز از تقابل ساختگی بین مردم و حاکمیت باشند
اگر با بلندنظری و رفع موانع ساختگی، فن‌آوران ایرانی خارج از کشور را به کار بگیریم، مسیر رشد حوزه هوش مصنوعی با کمک نخبگان ایرانی خارج کشور با سرعت بیشتری طی خواهد شد.
رویه‌ فعلی سیاست‌گذاری IT در کشور یک بن‌بست معرفتی و عملی خلق می‌کند که نتیجه آن تسلیم در برابر تحولات جدید است
با نقشه راه ترسیمی در شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی، می‌توانیم آینده‌ای بسازیم که در آن، فن‌آوری‌های قدرتمند به ظهور ایران اسلامی هوشمندتر، مقتدرتر، عادلانه‌تر و شکوفاتر بینجامد”.