استفاده از کاربردهای متنوع هوش مصنوعی این روزها تبدیل به یکی از دغدغه‌های بخش‌های مختلف شده است و صنعت برق هم برای عقب نماندن از این امر قرار است با برگزاری نشستی به این موضوع ورود کند.

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، این روزها بحث هوش مصنوعی و استفاده از آن یکی از داغ‌ترین موضوع‌ها در همه محافل و مجالس شده است.

براین‌اساس، اکثر بخش‌ها دنبال استفاده از هوش مصنوعی برای ارائه خدمات بهتر هستند.

صنعت برق ایران یکی صنایعی است که ورود هوش مصنوعی به آن می‌تواند آثار مثبت زیادی به همراه داشته باشد.

براین‌اساس، شرکت مدیریت شبکه برق ایران به‌عنوان بازوی اصلی صنعت برق در فکر آن است با برگزاری نشستی به موضوع هوش مصنوعی ورود کند.

طبق اعلام شرکت مدیریت شبکه برق، نخستین نشست مشترک مجمع قدرت بخش ایران IEEE و شرکت مدیریت شبکه برق ایران در ۱۷ آبان‌ماه سال جاری با موضوع “کاربرد هوش مصنوعی در سیستم قدرت مدرن” برگزار خواهد شد.

شرکت مدیریت شبکه برق ایران به‌منظور کاهش فاصله و نزدیک‌ کردن دیدگاه‌های صنعت و دانشگاه، اقدام به برنامه‌ریزی برای برگزاری سلسله رویدادهای “مرز دانش” کرده است.

اقدام‌های اجرایی این مجموعه‌رویدادها با اهدافی همچون شناسایی چالش‌ها و نوآوری‌ها در صنعت برق، مرز دانش در موضوع مربوط، شناسایی نقطه فعلی دانشگاه‌های کشور، دنیا و همچنین شناسایی نقطه فعلی صنعت برق کشور و دنیا در موضوع مربوط است که از اسفندماه سال ۱۴۰۱ کلید خورد و مقرر شد هر جلسه از این رویداد به‌صورت نیمروز، حضوری/مجازی و در بازه‌های ۲ یا سه‌ماهه برگزار شود.

“اردشیر مذکوری” معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران درباره موضوع‌های پیشنهادی برای نشست‌های مختلف این رویداد گفت: “کاربرد هوش مصنوعی در سیستم قدرت مدرن” ، “مدیریت مصرف در سیستم قدرت” ، “امنیت سایبری در شبکه‌های برق” ، “برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از انرژی‌های تجدیدپذیر” ، “شبکه هوشمند برق و اینترنت اشیا” ، “استفاده از ذخیره‌سازها در شبکه برق”، “برنامه‌ریزی و اقتصاد انرژی” ، “خودروهای برقی و چالش‌های آن در صنعت برق” و “بهره‌برداری در شرایط حدی” از جمله موضوع‌های پیشنهادی برای نشست‌های مختلف این رویداد است.
وی ادامه‌داد: باتوجه‌به اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف این مجموعه رویدادها، نزدیک ‌کردن دیدگاه‌های صنعت و دانشگاه در موضوع‌های مورد علاقه بوده است، تدابیر بسیاری با انجمن‌های علمی و دانشگاهی برای مشارکت در اجرای این رویداد و همچنین انتخاب و دعوت از اساتید مطرح در مجامع دانشگاهی و صنعتی، برای این موضوع انجام شد و باتوجه‌به جایگاه IEEE در بین مجامع دانشگاهی و صنعتی، این انجمن به‌عنوان همکار برای اجرای این رویداد انتخاب شد.
مذکوری، درباره همکاری‌های مشترک دو مجموعه افزود: در نهایت با همراهی‌های مدیرعامل شرکت در تیرماه ۱۴۰۲ و تعیین شورای سیاست‌گذاری و علمی این رویداد، همکاری‌های مشترک دو مجموعه به طور رسمی آغاز و کمیته اجرایی رویداد متشکل از اعضای دانشگاهی و صنعتی تشکیل شد و پس از جلسات فشرده هماهنگی اقدام‌ها و برنامه‌های رویدادها تا پایان سال شامل موارد ذیل نهایی شد.

وی گفت: موضوع و زمان حدودی سه نشست نخست تعیین و مقرر شد نشست “کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه‌های قدرت مدرن” ۱۷ آبان‌ماه، “مدیریت مصرف در شبکه‌های قدرت” نیمه دوم آذرماه و “امنیت سایبری در شبکه‌های قدرت” پایان بهمن‌ماه با حضور سخنرانانی از صنعت و دانشگاه‌های خارج و داخل کشور برگزار شود.

این مقام صنعت برق افزود: همچنین رویدادها به‌صورت هم‌زمان به‌صورت حضوری و برخط بر بستر اسکای‌روم برگزار خواهند شد و در این مسیر از همراهی همکاران توانیر نیز بهره‌مند خواهیم شد.
معاون برنامه‌ریزی نظارت بر امنیت شبکه گفت: نخستین جلسه کمیته سیاست‌گذاری و علمی رویداد در محل سالن کنفرانس “شهید معصومی” در شرکت مدیریت شبکه برق ایران در تاریخ ۲۸ شهریورماه برگزار شد و تصمیم‌های موردنظر در خصوص مباحث و برنامه زمان‌بندی رویداد نخست با موضوع “کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه‌های قدرت مدرن” که در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه برگزار خواهد شد، نهایی شد.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر سردار “غلامرضا جلالی” رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور هم در جمع مدیران صنعت برق بر لزوم کاربرد هوش مصنوعی در صنعت برق تأکید کرد.
موسسه علمی IEEE از موسسه های مهم استاندارد سازی در جهان و یکی از پیشگامان توسعه استانداردهای بین المللی است که زیربنای بسیاری از موضوع ها همچون مخابرات، فناوری اطلاعات، نانو فناوری، مهندسی پزشکی،حمل و نقل و تولید برق است.