20230418164103cb پرچم هند و روسیه 1


به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از راشاتودی، وزرای خارجه روسیه و هند روز دوشنبه در یک نشست تجاری در دهلی نو اعلام کردند که این دو کشور در حال مذاکره در مورد توافق تجارت آزاد برای تقویت روابط اقتصادی “رو به رشد” خود هستند.

سوبرهمانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند در این نشست تأکید کرد که دهلی نو در مورد یک قرارداد تجاری توافق کرده است. توافقی که دنیس مانتوروف، وزیر تجارت و صنعت روسیه، آن را تضمینی برای سرمایه گذاری دوجانبه خواند.

روسیه به طور سنتی تامین کننده تجهیزات نظامی به هند است. امسال، روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت هند، جایگزین عراق شد.

به گفته جیشانکار، واردات کلی هند از روسیه تقریباً چهار برابر شده و در سال منتهی به ۳۱ مارس به ۴۶.۳۳ میلیارد دلار رسیده است.

مانتوروف نیز گفت که روسیه به دنبال افزایش واردات ماشین آلات هندی برای بهبود تراز تجاری دو کشور است. این تراز در حال حاضر به نفع مسکو است.

وزیر امور خارجه هند در حاشیه یک رویداد در دهلی نو به خبرنگاران گفت: ما باید جایگاه خود را در (صادرات) محصولاتی پیدا کنیم که هند می تواند آنها را جایگزین کند. در پروژه‌های غیرنظامی، ما به سطحی از همکاری (دوجانبه) نیاز داریم که قبل از تحریم‌ها وجود داشت.

جیشانکار افزود که شرکت‌های هندی می‌توانند از فناوری روز روسیه بهره ببرند و دهلی نو در تلاش است تا مشکلات مربوط به پرداخت‌ها، صدور گواهینامه‌ها و انجام ملزومات را که به دلیل تحریم‌های اعمال شده توسط کشورهای غربی علیه روسیه در پی عملیات نظامی این کشور در اوکراین به وجود آمده، حل کند.