هوشمند‌سازی یارانه نان باعث صرفه‌جویی 1.5 میلیون تنی آرد شد

به گزارش پایروس،سیداحسان خاندوزی امروز در مراسم ارائه طرح ملی هوشمندسازی یارانه آرد و نان و اشتراک‌گذاری تجربه خرید اظهار داشت: مصرف آرد یارانه‌ای در کشور سال ۹۸، حدود ۸.۱ میلیون تن بود که این رقم در سال ۹۹ به ۸.۳ میلیون تن و سال ۱۴۰۰ به ۸.۵ میلیون تن رسید که اگر همین مسیر با رشد ۲.۵ تا ۳ درصدی ادامه می‌یافت باید سال ۱۴۰۱ به ۸.۸ میلیون تن و امسال به ۹ میلیون تن می‌رسید، اما با هوشمندسازی پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال ۱.۵ میلیون تن در مصرف آرد و نان صرفه‌جویی شود.

وی گفت:‌ بعد از حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی قیمت سایر اقلام گران شد اما قیمت نان گران نشد و نان جایگزین سایر اقلام اساسی در سبد خانوار شد.

خاندوزی اظهار داشت: در حال حاضر با هوشمندسازی یارانه آرد و نان میلیون‌ها نفر در سراسر کشور امکان نظارت بر این طرح و ارائه پیشنهاد و انتقاد دارند و گام مردمی شدن با دقت بالا انجام می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: برای هوشمندسازی یارانه آرد و نان ۳ گام اجرا شد که در گام اول شفاف شدن داده‌ها، گام دوم مردمی‌سازی و گام سوم هوشمندسازی بوده است که با دستگاه‌های هوشمند در نانوایی‌ها این امکان فراهم شده است.

وی اظهار داشت: در کشورهای دیگر در زمانی که دولت‌ها با کسری مواجه می‌شوند بدون توجه به تبعات اجتماعی از طرح‌هایی برای تأمین بودجه استفاده می‌کنند اما در کشور ما دولت اجازه نداد از نظر کالاهای اساسی فشاری به مردم وارد شود.

خاندوزی اضافه کرد: قیمت معاملات غیررسمی آرد و نان دو برابر افزایش پیدا کرده و قیمت جوازهای صنفی نانوایی ۵۰ درصد کاهش یافته است که این نشان می‌دهد هدف‌گذاری‌ها به درستی انجام شده است.

وی گفت:‌ ۲۷ هزار میلیارد تومان در سال گذشته کاهش هزینه تأمین آرد و نان کشور انجام شد که معادل ۱.۵ میلیون تن آرد است.

به گزارش فارس، نان به عنوان قوت قالب مردم و یک کالای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان با کمک وزارت اقتصاد، وزارت کشور و بانک سپه اجرا شد.