هندوروسیه

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از رویترز، وزیر بازرگانی روسیه، گفت: هند و روسیه در حال گفتگو درباره توافقنامه تجارت آزاد (FTA) هستند، اعلامیه ای که می تواند روابط تجاری دوجانبه را که از زمان شروع جنگ در اوکراین شکوفا شده است، تعمیق بخشد.

مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد، نشان دهنده افزایش روابط اقتصادی بین دو کشور با وجود درخواست کشورهای غربی از هند برای فاصله گرفتن تدریجی از بزرگترین تامین کننده تسلیحات خود، روسیه، پس از جنگک اوکراین است.

واردات هند از روسیه در طول سال گذشته، بیش از چهار برابر شده و به ۴۶.۳۳ میلیارد دلار در سال مالی گذشته، عمدتاً از طریق نفت، رسیده است.

«دنیس مانتوروف»، معاون نخست وزیر روسیه که وزیر بازرگانی این کشور نیز هست، در یک مراسم در دهلی نو گفت: ما به مسائل دسترسی متقابل تولید به بازارهای کشورهایمان توجه ویژه ای داریم و همراه با کمیسیون اقتصادی اوراسیا، مشتاقانه منتظر گسترش گفت‌وگوها بر سر توافقنامه تجارت آزاد با هند هستیم.

سوبرانیام جایشانکار، وزیر امور خارجه هند گفت: همه‌گیری کووید باعث ایجاد اختلال در گفتگوها در مورد توافق آزاد تجاری بین هند و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به رهبری روسیه شده است، و او امیدوار است که همکاران ما این موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: ما معتقدیم که این توافق، یک دگرگونی در روابط تجاری ما خواهد بود.

مانتوروف گفت: مواد و تجهیزات راهسازی و محصولات شیمیایی و دارویی هندی در روسیه تقاضای زیادی دارد و من مطمئن هستم که این توافق چارچوب هایی را برای شرکت های هندی ایجاد می کند تا عرضه خود را به روسیه افزایش دهند.

این اعلامیه در زمانی منتشر شد که دهلی نو نیز درگیر گفتگوهای آزاد تجاری با بریتانیا، اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس است.

رویترز در ماه نوامبر گزارش داد که روسیه به طور بالقوه به دنبال واردات بیش از ۵۰۰ محصول از هند برای بخش‌های کلیدی از جمله خودرو، هواپیما و قطار است، زیرا تحریم‌های غرب اعمال شده به دلیل اقدام نظامی روسیه در اوکراین توانایی این کشور برای ادامه فعالیت صنایع اصلی را تضعیف کرده است.

مانتوروف همچنین گفت: روسیه گسترش استفاده از «ارزهای ملی و ارزهای کشورهای دوست» را در نظر خواهد گرفت. هند به دنبال افزایش استفاده از روپیه خود برای تجارت با روسیه بوده است.

روسیه کارزار خود در اوکراین را «عملیات نظامی ویژه» علیه تهدیدات امنیتی توصیف می کند، در حالی که اوکراین آن را یک جنگ نابرابر و ناخواسته می نامد.

دهلی نو به صراحت از حمله روسیه انتقاد نکرده و خواستار حل مسالمت آمیز مناقشه از طریق گفتگو شده است. تجارت دوجانبه روسیه و هند با پیشرفت جنگ افزایش یافته است.

روسیه که به طور سنتی منبع اصلی تامین تسلیحات نظامی هند است، ماه گذشته عراق را کنار زد تا به بزرگترین تامین کننده نفت خام هند تبدیل شود. قبل از جنگی که در فوریه سال گذشته آغاز شد، هند، نفت بسیار کمی از روسیه خریداری می کرد.

تلاش های روسیه برای بهبود تجارت با هند بخشی از استراتژی این کشور برای کمک به فرار از تأثیر تحریم های غرب از طریق تقویت تجارت با غول های آسیایی از جمله چین است.

مسکو همچنین در تلاش برای افزایش یا حفظ همکاری با سایر کشورهای آسیای جنوبی است و اخیراً موافقت خود را با تسویه پرداخت ها به یوان برای ساخت نیروگاه هسته ای در بنگلادش و بحث در مورد صادرات نفت با تخفیف به پاکستان اعلام کرده است.

جایشنکار گفت: اقتصاد هند می تواند از فناوری روسی بهره مند شود و دهلی نو در تلاش است تا مسائل مربوط به پرداخت ها، صدور گواهینامه و لجستیک را برطرف کند.