17580941 845

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از همکاری موفق و همه‌جانبه مسکو و پکن در حوزه دفاعی استقبال کرد و گفت: «فکر می‌کنم این یکی دیگر از حوزه‌های مهم است که شخصیت استراتژیک و اعتماد محور روابط ما، روابط بین روسیه و چین را تقویت می‌کند.»

او از همکاری نظامی روسیه و چین استقبال و خاطرنشان کرد که وزارت دفاع روسیه و چین به تبادل اطلاعات مفید و برگزاری رزمایش‌های مشترک می‌پردازند.

رئیس‌جمهوری روسیه سفر رسمی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین به روسیه در ماه مارس را یادآور شد، زمانی که همکاری بین وزارتخانه‌های دفاع یکی از موضوعات مورد بحث بود.

او گفت که وزیر دفاع چین «برنامه کاری بسیار پرباری» در روسیه دارد و افزود: «ما از دیدن شما خوشحالیم. من مطمئن هستم که دیدار شما در بالاترین سطح ممکن برگزار خواهد شد. به روسیه خوش آمدید.»

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه هم در این نشست در کرملین حضور داشت.

وزارت دفاع روسیه در ۱۴ آوریل اعلام کرد که لی شانگفو، وزیر دفاع چین اولین سفر خارجی خود را به عنوان وزیر دفاع از روسیه در ۱۶ تا ۱۸ آوریل انجام خواهد داد. او قصد دارد با همتای روس خود، سرگئی شویگو، برای رایزنی در مورد «وضعیت فعلی و چشم‌انداز توسعه همکاری‌های دوجانبه در حوزه دفاعی و همچنین مسائل جاری امنیت جهانی و منطقه‌ای» گفت‌وگو کند.

در جریان این ملاقات، پوتین از وزیر دفاع چین خواست تا سلام گرم او را به رئیس‌جمهوری چین منتقل کند. او گفت: «لطفا بهترین آرزوهای من را به شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین برسانید.»

رهبر روسیه یادآور شد که همتای چینی او چندی پیش به روسیه سفر کرده بود و افزود: «شما پس از دیدار دوست بزرگ ما، دوست من – رئیس‌جمهور شی جینپینگ – به روسیه وارد شده‌اید. می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که این دیدار بسیار سازنده بود.»

همچنین لی شانگفو، وزیر دفاع چین روز یکشنبه پس از دیدار با رئیس‌جمهوری روسیه گفت که روابط روسیه و چین بهتر از اتحادیه‌های سیاسی نظامی دوران جنگ سرد است.

بخش‌هایی از این نشست توسط شبکه تلویزیونی روسیا-۲۴ پخش شد.

او گفت: «ما روابطی بسیار نزدیک داریم. آنها بهتر از اتحادیه‌های نظامی-سیاسی دوران جنگ سرد عمل می‌کنند. آنها بر اصول “عدم تعهد” تکیه می‌کنند و بسیار باثبات هستند. ما به طور فعال در حال توسعه همکاری در حوزه‌های عملی هستیم و روابط ما وارد دوره جدیدی شده است. در ۱۳ سال گذشته، چین شریک تجاری کلیدی روسیه بوده است. با توسعه روابط خود، ما مسئولیت کشورهای خود را درک می‌کنیم. به ویژه با در نظر گرفتن این که ما شاهد بزرگترین تغییرات در ۱۰۰ سال گذشته هستیم، شانه به شانه برای بالا بردن رفاه مردم خودمان تلاش می‌کنیم.»

لی شانگفو خاطرنشان کرد که اقتصاد جهانی بسیار آهسته در حال بهبود است. او همچنین بر ضرورت برقراری روابط مسالمت‌آمیز بین کشورها تاکید کرد و گفت: «رئیس‌جمهوری چین چندین ابتکار مهم از جمله یک ابتکار تمدنی، یک ابتکار توسعه جهانی را پیش برده است. تا آنجا که ما می‌دانیم، طرف روسی نگرش مثبتی به این ابتکارات دارد.»