روسیه

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا از دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین محمد موحدی‌ آزاد که به منظور شرکت در بیست و یکمین اجلاس دادستان‌های کل عضو سازمان همکاری شانگهای به کشور چین سفر کرده است در دیدار با ایگور کراسنوف دادستان کل فدراسیون روسیه با اشاره به پیوندهای عمیق میان دو کشور و جایگاه روسیه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از همکاری‌ روسیه در امور قضایی قدردانی کرد.

موحدی‌ آزاد با اشاره به برگزاری دومین نشست کارگروه مشترک مبارزه با جرم و جنایت در تهران، بر تشکیل نشست سوم تاکید کرد و گفت: دستاوردهای چنین نشست‌هایی کمک به توسعه همکاری‌ها در آینده در سطح منطقه و بین‌الملل خواهد بود.

تاکید بر همکاری‌ها برای حفاظت از دریای خزر

دادستان کل کشور ادامه داد: تعمیق همکاری‌ها در حفاظت از محیط زیست دریای خزر یکی از موضوعاتی است که با کمک یکدیگر موجب ایجاد محیطی امن برای ساکنین حاشیه‌ای دریای خزر و موجودات زنده این دریا فراهم می‌کند. قطعا همکاری دو کشور بزرگ ایران و روسیه در این زمینه می‌تواند باعث شود تا کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان نیز در این زمینه همراهی مناسب داشته باشند.

وی به موضوع مبارزه با تروریسم پرداخت و گفت: همکاری دو کشور ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی می‌تواند کمک شایانی به حفظ امنیت و صلح کشورهای منطقه کند و امیدواریم بخش‌های مختلف مبارزه با تروریسم دو کشور با حمایت دادستانی‌های کل ایران و روسیه همکاری‌های گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

مبارزه با تحریم‌های آمریکا با گسترش روابط حقوقی و اقتصادی

موحدی‌ آزاد با اشاره به تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا و اروپا نسبت به دو کشور و اینکه همکاری‌ها می‌تواند آنها را از ادامه این عادت غلط دور کند، موضوع دیگری بود که دادستان کل کشور به آن اشاره کرد و گفت: دادستان‌های کل دو کشور می‌توانند با استفاده از جایگاه حقوقی و حقیقی خود شرایطی را فراهم کنند تا روابط اقتصادی ایران و روسیه از یک تعادل منطقی و رو به گسترش برخوردار شود.

پیگیری رفع آلودگی رودخانه ارس

پیگیری رفع آلودگی رودخانه ارس، استرداد مجرمان و انتقال محکومان، توسعه همکاری‌های حقوقی و قضایی از دیگر محورهای این دیدار دو جانبه در حاشیه اجلاس بیست و یکم دادستان های کل کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای بود.

در این دیدار، دادستان کل فدراسیون روسیه ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و اثرگذار در منطقه دانست و گفت: از برگزاری نشست‌های حقوقی و قضایی که موجب تعمیق روابط می‌شود استقبال می‌کنیم.

ایگور کراسنوف با اشاره به اینکه در زمینه معاضدت قضایی، استرداد مجرمان و انتقال محکومان بین کشور ایران و روسیه موافقتنامه منعقد شده است، افزود: روسیه خود را ملزم به رعایت مفاد این موافقتنامه‌ها دانسته و همه تلاش خود را بکار خواهد بست تا همکاری‌های حقوقی و قضایی طرفین ادامه داشته باشد و توسعه یابد.

دعوت از دادستان کل ایران برای حضور در اجلاس گروه بریکس

بر اساس این گزارش، در این دیدار، ایگور کراسنوف با اشاره به برگزاری نشست آتی گروه بریکس که در سال ۲۰۲۴ در کازان روسیه برگزار می‌شود از دادستان کل ایران به منظور شرکت در این نشست دعوت کرد.