Resizer 16916913968241

به گزارش پایروس به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با نالدی پاندورا، همتای آفریقای جنوبی خود دیدار کرد. دیپلمات‌های ارشد دو کشور در پایان این دیدار یک نشست خبری مشترک برگزار کردند.

پاندورا در این نشست گفت: «خیر مقدم عرض می‌کنم به آقای امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آقای ولی الله محمدی دستیار وزیر امور خارجه ایران و مابقی همکاران در وزارت خارجه ایران.»

وی اضافه کرد: «مذاکرات بسیار خوب و مفصلی درباره مسائل جهانی داشتیم و بحث‌های روشنی در این خصوص داشتیم. توانستیم نظرات خودمان را درباره مسائل بین‌الملل با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. بسیار خوشحالم که بازخورد عمومی را درباره این نشست اعلام کنیم.»

وی ادامه داد: «ما اعضای جهان جنوب هستیم و همیشه سیاست‌هایی را انتخاب کردیم که از یکدیگر حمایت کنیم. اهداف ما و ایران تشویق به ایجاد جهانی است که به دنبال صلح باشد.»

وزیر خارجه آفریقای جنوبی اضافه کرد: «دو کشور ما از چندجانبه‌گرایی حمایت کرده و قدردان نقش سازمان ملل متحد بوده‌اند. آفریقای جنوبی علاقه‌مند است که ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد اصلاح شود. امروز می‌بینیم که ما هنوز عضو دائم این شورا نیستیم و باید نمایندگان بیشتری در شورا حضور داشته باشند.»

پاندورا در پاسخ به سوالی درباره نیجر گفت: «ما صحبت کردیم و نظرات خودمان را بیان کردیم که ایران و آفریقا از تغییرات قانون اساسی حمایت نمی‌کنند و باور داریم که نظامیان باید به پادگان‌های خود برگردند. ما کودتای نظامی را رد می‌کنیم. خوشحالیم که اکواس به این موضوع توجه دارد و برای نشست امروز آنها آرزوی موفقیت داریم.»

وی همچنین درباره جنگ اوکراین گفت: «ایران و آفریقای جنوبی طرفدار جنگ نیستند و ما از تلاش‌ها برای صلح حمایت می‌کنیم. ما به این نتیجه رسیدیم که منافع امنیتی دو کشور باید مورد توجه قرار گیرد و کشورهای عضو ناتو نمی‌توانند در به نتیجه رسیدن صلح کمک کنند.»

وزیر خارجه آفریقای جنوبی در آخر جلسه درباره همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی گفت: دو تیم برای افزایش همکاری خودشان اراده دارند. گزارشی را دریافت کردم که رایزنی مقامات دو کشور مورد رضایت بوده است. می خواهم اشاره کنم به رایزنی دو معاونین وزرای خارجه انجام شد. ما باید به تصمیماتی که اتخاذ می شود توجه کنیم.

وی همچنین ادامه داد: کل ماه اگوست ماه تقدیر از زنان در آفریقای جنوبی است. روز ۹ اگوست نشان دهنده مبارزه زنان در آفریقای جنوبی است و ما آن را قدر می دانیم. همیشه ما یاد آن زنان مبارز را گرامی می داریم. در خصوص توامندسازی زنان خوشحال شدم که مذاکراتی انجام شده است و ما می توانیم در این خصوص کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات ما پرداختن به بحث زنان است و خوشحالم آقای رئیسی پذیرفتند سفر رسمی به آفریقای جنوبی داشته باشند و این سفر همکاری های ما در سطح سیاسی را افزایش می دهد. همچنان امیدواریم کمیته آب بین دو کشور را تشکیل دهیم. همچنین توافقات اقتصادی دو کشور افزایش یافته و حمل و نقل می تواند نقش مهمی را در بحث های ما داشته باشد.

پاندورا همچنین گفت: همچنان گفتگوهایی در بحث انرژی داشتیم و امیدوارم همکاری در بخش نفت و گاز اتفاق بیافتد. از مقامات خودمان می خواهیم که به تلاش های خود ادامه دهند و اطمینان حاصل کنند که در سفر دکتر رئیسی به کشورم همه توافقنامه ها به امضا برسد.

امیرعبداللهیان: ایران آماده همکاری کامل با آفریقای جنوبی است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز (پنجشنبه) ۱۹ مرداد ماه در نشست خبری خود با همتای آفریقای جنوبی گفت: ایران آماده همکاری کامل با آفریقای جنوبی در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه‌های علمی و تکنولوژی و تبادل همکاری‌ها در حوزه‌های انرژی و … است.

وزیر خارجه بیان کرد: امیدواریم ایران بتواند به عضویت بریکس دربیاید.

امیرعبداللهیان درباره جنگ اوکراین اظهار کرد: در گفت‌وگوها با وزیر خارجه آفریقای جنوبی مواضع خود را درباره جنگ در اوکراین بیان کردیم. ما در جنگ اوکراین در کنار هیچ یک از طرفین برای تداوم جنگ نبوده و نیستیم. جنگ اوکراین را راه‌حل نمی‌دانیم و طرفین باید برای رسیدن به راه‌حل سیاسی تلاش کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اتهام بی اساس کاربرد پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین کاملا نادرست است. بارها با وزیر خارجه اوکراین گفت‌وگو کردم و حتی توافق کردیم نظامیان دو کشور دیداری را با یکدیگر داشته باشند. هدف ما از آن دیدار به دست آوردن اسناد ادعایی اوکراین و برخی کشورهای غربی برای کاربرد پهپاد ایرانی در اوکراین بود. هیأت‌ اوکراینی و ایرانی در سطح نظامی حدود هفت ماه پیش در عمان با هم گفت‌وگو کردند و هیچ مدرک معتبری به هیأت نظامی ایران از سوی هیأت نظامی اوکراین ارائه نشد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: ما از طرف اوکراینی خواستیم اسناد معتبرشان را در این رابطه ارائه دهند. ضمن اینکه مقامات روسیه به ما اطمینان داده‌اند که در چارچوب همکاری‌های دفاعی موجود و قدیمی بین ایران و روسیه هیچگاه از تجهیزات ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده نکرده و نخواهند کرد.

وی درباره برجام بیان کرد: در موضوع برجام اگر طرف‌های مقابل از اراده لازم برای بازگشت به تعهداتشان برخوردار باشند، ایران همچنان متعهدترین و پایدارترین طرف برجامی برای انجام تعهداتش است. ما هیچگاه از مسیر دیپلماسی و گفت‌وگو فاصله نگرفتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: پیام‌های غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا از طریق برخی واسطه‌ها تبادل می‌شود. همواره اعلام کرده‌ایم چنانچه در طرف مقابل اراده‌ای وجود داشته باشد، ایران از هرگونه ابتکار برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات خود استقبال می‌کند.

امیرعبداللهیان درباره عضویت ایران در بریکس گفت: نگاه ما به عضویت در بریکس نگاه به تقویت چندجانبه گرایی است. ترکیه، عربستان، امارات و اندونزی و بسیاری از کشورهایی که علاقه‌مندی خودشان را به همراه ایران برای عضویت در ائتلاف بریکس اعلام کرده‌اند، دوستان جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی گفت: ما از عضویت کشورهای مختلف با هدف نیرومندسازی هر چه بیشتر بریکس استقبال می‌کنیم. آقای رئیسی در پاسخ به دعوت همتای خود در روزهای آینده به آفریقای جنوبی سفر و مواضع ایران در خصوص بریکس را در این اجلاس به روشنی بیان خواهد کرد.

وزیر خارجه اضافه کرد: در نشست جاری کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی، هیأت‌های مشترک از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای بخش دولتی و خصوصی دو کشور به مدت دو روز گفت‌وگوهای مهم و نتیجه بخش داشتند. این گفت‌وگوها به عنوان بخشی از توافقات جدید و نقشه راه همکاری‌های دو کشور قلمداد می‌شود. در عین حال در چارچوب این نشست هیأت‌های مشترکی در ذیل کمیسیون مشترک دو کشور در خصوص آماده سازی اسنادی برای امضا در جریان سفر آینده آقای رئیسی به آفریقای جنوبی گفت‌وگو و توافق کردند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ما در مقابل خود نقشه راهی را داریم که در چارچوب آن بتوانیم همکاری‌های دو کشور را در تمامی زمینه‌ها بدون محدودیت و بیش از پیش گسترش دهیم.

وزیر خارجه بیان کرد: به رغم تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، معتقدیم که در چارچوب حقوق بین‌الملل همواره فرصت‌های متنوعی فراروی دو کشور برای احیای روابط پیشین و گسترش روابط موجود قرار دارد.