بیست و هشتمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در دبی

به گزارش پایروس، کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP28) ماه آینده در دبی برگزار می‌شود. این نشست دو هفته‌ای فرصتی برای رهبران جهان، سیاستمداران، کارشناسان و بسیاری از افراد دیگر است تا در مورد بحران تغییرات اقلیمی در سطح جهانی گفتگو کنند.

دانشمندان می‌گویند: «سال ۲۰۲۳ تقریباً گرم‌ترین سال ثبت شده است، زیرا زمان برای نگه داشتن گرمایش جهانی زیر ۱.۵ درجه سانتیگراد که پیشتر به تصویب رسیده بود، تمام می‌شود.»

COP28 چیست؟

به گزارش یورونیوز، کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۵ هر ساله برگزار می‌شود. کنفرانس‌های سالانه کسانی را گرد هم می‌آورد که ۳۰ سال پیش کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی، (UNFCCC)یک معاهده بین المللی محیط‌زیستی در مورد تغییرات اقلیمی را امضا کردند.

همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد و همچنین فلسطین، جزایر کوک و نیوئه، کنوانسیون سازمان ملل درباره چارچوب تغییر اقلیم (UNFCCC) را امضا کرده‌اند. دولت واتیکان نیز ناظر این معاهده است. عملاً هر ملت، کشور یا ایالتی در جهان درگیر است و در مجموع ۱۹۷ حزب امضاء کننده این معاهده هستند.

هر سال نمایندگان هر حزب گرد هم می‌آیند تا در مورد اقدامات مربوط به تغییرات اقلیمی برای کنفرانس احزاب یا COP بحث کنند. پس از COP27 در مصر در سال گذشته، بیست و هشتمین COP ماه آینده در دبی، در امارات متحده عربی میزبانی خواهد شد.

زمان برگزاری COP28

COP28 طی دو هفته از ۳۰ نوامبر تا ۱۲ دسامبر برگزار می‌شود. مذاکرات دو هفته‌ای با اجلاس جهانی اقدام اقلیمی در ۱ و ۲ دسامبر آغاز خواهد شد که سران کشورها و دولت‌ها را در کنار رهبران جامعه مدنی تشکیل خواهند داد. این رویداد منحصر به فرد برای COP28 در نظر گرفته شده است که به عنوان یک پلتفرم برای اطلاعیه های اصلی و ایجاد حرکت برای بقیه اجلاس عمل کند.

مذاکرات نهایی برای ۱۱ و ۱۲ دسامبر برنامه‌ریزی شده است، اما COP ها به دلیل اجرای بیش از حد بدنام هستند. COP27 در شرم الشیخ تا دو روز دیرتر از آنچه در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود، به توافق نهایی دست یافت.

COP28 کجا برگزار می‌شود؟

امارات متحده عربی امسال میزبان COP در مرکز بین المللی دبی، خواهد بود.

مناطق مختلف جهان به نوبت میزبان این اجلاس هستند و امسال قرار بود این نشست توسط کشوری از گروه آسیا و اقیانوسیه برگزار شود.

به طور خاص، دبی میزبان این رویداد در اکسپو سیتی خود است.

دو سایت اصلی برای این رویداد وجود دارد: منطقه آبی و منطقه سبز. اولی جایی است که مذاکرات رسمی انجام می‌شود و نمایندگان و ناظران را از طریق گفتگوها، نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی گرد هم می‌آورد.

در مجاورت این فضای تحت مدیریت سازمان ملل، منطقه سبز قرار دارد که توسط ریاست COP28 امارات اداره می‌شود. این برای همه ذینفعان از جمله جوانان، جوامع مدنی، مردم بومی و سازمان‌های غیردولتی و همچنین اعضای عمومی آزاد است و تاکید ویژه‌ای بر بخش خصوصی در سال جاری وجود دارد. که فرصتی برای نمایش مشارکت و راه‌حل‌های خود برای تغییرات اقلیمی خواهد داشت.

چرا انتخاب رئیس COP28 اینقدر بحث برانگیز است؟

رئیس جمهور منتخب امارات، دکتر سلطان الجابر، فرستاده ویژه این کشور برای تغییرات اقلیمی در سه سال گذشته است. او همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ابوظبی (Adnoc) است. سمتی که بسیاری آن را با رهبری واکنش جهانی به بحران آب و هوا ناسازگار می‌دانند.

پس از اعلام انتصاب وی در اوایل سال جاری، بیش از ۱۳۰ قانونگذار از اروپا و آمریکا در نامه‌ای به سازمان ملل، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و بایدن خواستار خروج وی شدند.

فعالان اقلیم تأثیر آلاینده صنعت سوخت‌فسیلی بر فرآیند COP را محکوم کرده‌اند. فعالان اقلیم می‌گویند: «این فراتر از طنز است. اکنون یک مدیر عامل نفت به معنای واقعی کلمه و نه صرفاً مجازی، در رأس آن قرار دارد.» این اولین بار است که مدیر عامل هر شرکتی، چه رسد به شرکت نفتی، ریاست کنفرانس را بر عهده دارد. اما الجابر مدافعان خود را دارد که برخی از آنها ادعا می‌کنند سابقه تجاری او یک دارایی است.

چه کسانی به COP28 دعوت شده‌اند؟

بیش از ۲۰۰ دولت به دبی دعوت شده‌اند، اما بسیاری از رهبران هنوز حضور خود را تایید نکرده‌اند. اگرچه طبق گزارش‌ها ، بایدن هنوز رسماً به عنوان معاونت پاسخ ندهد، رئیس‌جمهور آمریکا احتمالاً مانند COP27 در COP28 شرکت خواهد کرد. او در اوایل سال جاری طی یک رویداد اقلیمی مجازی از دیگر رهبران خواست همه ما باید در دبی با اهداف ۲۰۳۰ و اقدامات همسو با اهداف توافق پاریس حاضر شویم.

سوناک، نخست وزیر بریتانیا، ماه گذشته تایید کرد که در این اجلاس شرکت خواهد کرد. منابع واتیکان ماه گذشته گفتند که یکی از شرکت‌کنندگان بالقوه قابل توجه امسال می‌تواند پاپ فرانسیس باشد.

انتظار می‌رود در مجموع ۷۰ هزار نفر در این اجلاس شرکت کنند. تعداد رؤسای دولت‌ها بیشتر از نمایندگان سازمان‌های غیردولتی محیطی، اتاق‌های فکر، گروه‌های مذهبی، نمایندگان بخش خصوصی و سایر سازمان‌ها خواهد بود.

سال گذشته، گزارشی که توسط سازمان‌های پاسخگویی سازمانی، شاهد جهانی و رصدخانه سازمانی اروپا گردآوری شد، نشان داد که بیش از ۶۰۰ لابی‌گر سوخت‌های فسیلی در COP27 ظاهر شدند.

این تعداد نمایندگان بیشتر از مجموع ده کشوری بود که بیشتر تحت تأثیر تغییرات اقلیمی قرار گرفتند و ۲۵ درصد بیشتر از تعداد نمایندگان در COP26 بود. آنچه در سال جاری اتفاق می‌افتد باید دید. اما قوانین جدید سازمان ملل به این معنی است که کارکنان سوخت‌های فسیلی باید از همان ابتدا ارتباطات خود با سوخت‌های فسیلی را افشا کنند.