1474137

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از تسنیم، رسانه‌های عربی خبر دادند نشست شورای همکاری خلیج فارس برای بررسی بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به زودی برگزار و جلسه دیگری هم با حضور وزرای خارجه اتحادیه عرب به همین منظور در جده تشکیل می‌شود.

به نوشته این رسانه‌ها شورای همکاری خلیج فارس امروز سه شنبه خواستار نشستی برای بررسی بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد.

قرار است این نشست روز جمعه پیش رو در جده برگزار شود و علاوه بر وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری، همتایان آنها از مصر، اردن و عراق هم در آن حضور پیدا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه قطر نیز در این رابطه تاکید کرد، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در این نشست که با دستور کار سوریه است، شرکت می‌کند.

در همین راستا روزنامه کویتی الجریده نیز از نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب برای بررسی پرونده بازگشت سوریه به این اتحادیه خبر داد.

این رسانه به نقل از منابع بلند پایه دیپلماتیک خبر داد: وزرای خارجه عرب نشست خود را هفته آینده در جده عربستان برگزار و در آن مسایل مهم عربی و در راس آن بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب مورد بررسی قرار می‌دهند.

الجریده همچنین به نقل از منابع دیپلماتیک عالی‌رتبه غربی در بیروت هم خبر داد: روزهای آتی شاهد غافلگیری‌های پیش بینی نشده‌ای در سطح روابط بین قدرت‌های و کشورهای منطقه آسیای غربی خواهد بود که در چارچوب آن شاهد نزدیکی بیشتری بین عربستان سعودی و ایران و نیز دیگر کشورهای متحد هر دو کشور خواهیم بود.

گفتنی است این تکاپو در حالی صورت می‌گیرد که اخبار غیر رسمی از حتمی بودن بازگشت سوریه به اتحادیه عرب و مشارکت این کشور در نشست آتی سران اتحادیه در عربستان سعودی حکایت دارند و حتی دعوتنامه حضور بشار اسد در این نشست به زودی توسط وزیر خارجه عربستان تسلیم وی خواهد شد.

نشست سران اتحادیه عرب ۱۵ روز بعد از عید فطر در ریاض پایتخت عربستان برگزار خواهد شد.