170314634

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه در سمرقند در این نشست در فرمت آسیای مرکزی- روسیه گفت که مسکو توجه ویژه ای به توسعه روابط با جمهوری های آسیای مرکزی دارد و به وزیران خارجه پنج کشور آسیای مرکزی اطمینان داد که فدراسیون روسیه، با وجود همه چالشها، «نزدیک ترین دوست، شریک و متحد برای کشورهای منطقه» باقی می ماند.

به گفته سرگئی لاوروف، «علیرغم وضعیت جدی ژئوپلیتیکی»، روابط روسیه با کشورهای آسیای مرکزی در حال قوی تر شدن است.

سرگئی لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست گفت: عقیده مشترک ما این است که گستاخی غرب که مسئول اعمال تحریم‌ها هستند فراتر از هر حد و مرزی است. به گفته وی، شرکای مسکو این را به عنوان عدم احترام کامل به استقلال و استقلال خود می دانند. لاوروف توضیح داد که گستاخی به خواسته های آمریکا و اروپا مربوط می شود که کشورهای دارای روابط تجاری و اقتصادی با روسیه را تحریم می کنند.

این نشست به ریاست بختیار سعیدوف وزیر خارجه ازبکستان و با حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، «سراج‌الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان، «مورات نورتلئو» وزیر امور خارجه قزاقستان، «جن بیک کولوبایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان و «وپا حاجی اف» معاون اول وزیر امور خارجه ترکمنستان برگزار شد.

گزارش‌های رسانه‌های آسیای مرکزی حاکی از آن است که طرفین در مورد زمینه‌های امیدوارکننده همکاری شش‌جانبه که منعکس‌کننده توافق‌های حاصل شده در اولین اجلاس سران روسیه و آسیای مرکزی در اکتبر ۲۰۲۲ است، بحث کردند.

به گزارش سنترال آسیا نیوز (nCA)، شرکت کنندگان در این نشست همکاری های روسیه و آسیای مرکزی را در زمینه های سیاسی و دیپلماتیک، تجاری و اقتصادی، انرژی، حمل و نقل، بشردوستانه و مهاجرت و همچنین در بهداشت و اپیدمیولوژیک مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که پس از شفاف سازی فهرست پروژه ها و ابتکارات خاص، وزارتخانه ها و ادارات مربوطه شش کشور اجرای ای پروژه ها آغاز خواهند کرد.

به گزارش nCA، هیئت ترکمنستانی بر لزوم اجرای توافقات صورت گرفته بین روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی و روسیه و همچنین ابتکارات همکاری در زمینه همکاری های سیاسی، دیپلماتیک، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه تاکید کرد.

در این زمینه معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان پیشنهاد تهیه پیش نویس چارچوب توافقنامه شش جانبه در زمینه امنیت اطلاعات بین المللی را ارائه کرده است. وی همچنین به اهمیت ایجاد قالب تجاری دائمی کشورهای آسیای مرکزی و روسیه اشاره کرد.

در حوزه فرهنگی و بشردوستانه، ترکمنستان آغازگر برگزاری اولین جشنواره فرهنگ و هنر مردمان آسیای مرکزی و روسیه است.

مسایل منطقه ای و بین المللی نیز در این نشست با تمرکز ویژه بر وضعیت دشوار افغانستان و تاثیر آن بر کشورهای همسایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس گزارش ها، طرف روسی از سیاست خارجی مستقلی که توسط رهبری کشورهای آسیای مرکزی بر اساس اولویت های امنیت ملی و توسعه و حفظ همکاری های چندجانبه سودمند دوجانبه با روسیه در زمینه های حیاتی دنبال می شود، ابراز حمایت کرد.

به گزارش کامرسانت برگزاری فرمت آسیای مرکزی – روسیه در حالی است که توجه غرب، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به منطقه نیز به طرز محسوسی در حال افزایش است. چین نز فعالانه مدعی نقش یک شریک کلیدی آسیای مرکزی است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، یک دیدار پنج روزه از آسیای مرکزی داشت. در دیدارهای وی با نمایندگان کشورهای منطقه، موضوع دور زدن تحریم های ضدروسی نیز مورد توجه قرار گرفت.

به دنبال آنتونی بلینکن، دیوید سالیوان، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای اجرای تحریم ها وارد قرقیزستان شد. به گفته وی، هدف از این سفر “ایجاد گفت و گو با مقامات قرقیزستان به منظور به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد جریان های تجاری و اقدامات برای اعمال تحریم های ضد روسیه” بوده است. وی همچنین از برنامه های خود برای سفر به ازبکستان، قزاقستان، گرجستان و ارمنستان خبر داد. همه این کشورها سال گذشته در فهرستی از سوی وزارت خزانه داری آمریکا قرار داشتند که به گفته مقامات آمریکایی به روسیه برای دور زدن تحریم ها کمک می کنند.

همانطور که اندکی قبل از نشست شورای وزیران کشورهای مستقل مشترک المنافع مشخص شد، اتحادیه اروپا قصد دارد بسته بعدی تحریم ها را، تصویب کند. این بار، آنها عمدتاً علیه کشورهای ثالثی که کالاهای تحریم شده را به روسیه عرضه می کنند، هدایت می شوند.

اروپا تاکنون ۱۰ بسته تحریمی را معرفی کرده است … مرید مک گینس، کمیسر خدمات مالی، ثبات مالی و بازار سرمایه اروپا، در مصاحبه با CNBC گفت: باید مطمئن شوید که روس ها فرصت نقض آنها را نخواهند داشت.

آرکادی دوبنوف، کارشناس منطقه در گفتگو با کامرسانت می گوید: آسیای مرکزی همچنان تحت نظارت بازیگران جهانی است، زیرا نقطه مقابل همه زنجیره های تامین در این قاره است. به عقیده او، منطقه اکنون در “وضعیت اختلاف” قرار دارد، زیرا چین، روسیه و ایالات متحده در تلاش هستند تا قالب روابط خود را با آن برقرار کنند.

در عین حال، به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، چین فعال ترین بازیگر در فضای آسیای مرکزی محسوب می شود. آقای دوبنوف خاطرنشان می کند: “امروز روسیه هیچ پروژه اقتصادی جدی را به کشورهای آسیایی نمی آورد. “

شاهد احیای چین در منطقه، شتاب در سرعت و حجم تجارت و سرمایه گذاری است. بر اساس گزارش بانک توسعه اوراسیا «نگاهی جدید به اقتصادهای آسیای مرکزی» که در پایان سال ۲۰۲۲ منتشر شد، طی ۲۰ سال گذشته، تجارت با چین نسبت به تجارت با روسیه «بیشتر» شده است. در این مدت تجارت چین با ترکمنستان برای مثال بیش از ۲۰۰ برابر و با ازبکستان بیش از ۱۰۰ برابر افزایش یافت.

علاوه بر این، پکن نویسنده ابتکارات مختلفی برای همکاری با کشورهای منطقه از جمله پلت فرم چین-آسیای مرکزی است. نشستی در این قالب در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. چین در دعوتنامه ای که شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور برای امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان ارسال کرده است، نوشت: «مشتاقانه در مورد طرح بزرگ توسعه روابط چین و آسیای مرکزی و روابط چین و تاجیکستان به منظور پیشبرد همکاری های دوجانبه به مرحله جدیدی گفتگو خواهیم کرد. ” او پیام های مشابهی را برای همه همتایان آسیای مرکزی ارسال کرد.

با این حال، به گفته کارشناسان، روسیه همچنان شریک اصلی جمهوری‌های آسیای مرکزی است. نه تنها سرگئی لاوروف در این مورد اطمینان داد، بلکه همتایانش نیز در این مورد صحبت کردند. به طور مثال بختیار سعیدوف وزیر امور خارجه ازبکستان اطمینان داد: روسیه نزدیک ترین دوست، شریک و متحد برای کشورهای منطقه ما است.