نشریه اسپانیایی: رونق اقتصادی آلمان رو به پایان است

به گزارش پایروس نشریه اسپانیایی ال پایس (El Pais) در گزارشی تحلیل کرد که ناتوانی در انطباق با تغییرات ژئوپلیتیک و کمبود سرمایه گذاری، آلمان را به زوال کشانده است.

این نشریه اسپانیایی به نقل از تحلیلگران ادعا کرد که دهه‌های شکوفایی آلمان که باعث شد آلمان به یکی از بزرگترین اقتصاد‌های جهان تبدیل شود، در حال پایان است.

بر اساس ارقام منتشر شده صندوق بین‌المللی پول در ماه جولای، پیش‌بینی می‌شود آلمان تنها اقتصاد بزرگی باشد که در سال جاری رشد نمی‌کند و انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی آن ۰.۳ درصد کاهش یابد.

«ولفگانگ مونچائو» روزنامه‌نگار این نشریه، در این تحلیل نوشت: مدل آلمانی به رقابت در هزینه، رهبری تکنولوژیک در صنعت و ثبات ژئوپلیتیکی بستگی دارد و همه این‌ها از بین رفته‌اند. جهان اطراف آلمان کاملاً تغییر کرده است. آنچه اکنون ظهور کرده است، بحران قیمت انرژی، تقسیم‌بندی‌های ژئوپلیتیکی جدید و شوک‌های تکنولوژیکی است که سؤالات وجودی را در مورد آینده این مدل ایجاد می‌کند.

«کلمنس فوست» مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی لایب نیتس (IFO) به ال پایس گفت: انتظار می‌رود آلمان بیشتر به سطح عظیمی از صادرات و واردات متکی باشد، اما صنایعی که در دو دهه گذشته موفق بوده‌اند، یعنی صنایع شیمیایی و خودروسازی، در آینده نقش مشابهی را ایفا نخواهند کرد.

از اوایل دهه ۲۰۰۰، این کشور به دلیل نرخ بالای اشتغال و تقاضای خارجی از سوی اقتصاد‌های در حال رشد سریع مانند چین، از رشد قوی مستمر برخوردار بوده است. بخش تولید آلمان، که پایه اصلی اقتصاد است از سال ۲۰۰۳ شکوفا شده است که با انرژی ارزان روسیه و نیروی کار ارزان قیمت از شرق اروپا تامین می‌شود.