مقام ارشد دفاعی چین: به دنبال تعمیق همکاری با روسیه و توسعه روابط نظامی با آمریکا هستیم

به گزارش پایروس به نقل از تسنیم، ژنرال ژانگ یوشیا، معاون کمیسیون مرکزی نظامی چین در مراسم افتتاحیه دهمین مجمع امنیتی بزرگ «شیانگشان» در پکن گفت: ارتش جمهوری خلق چین به دنبال تعمیق و گسترش همکاری ها با نیروهای مسلح روسیه است.

وی در این مراسم تاکید کرد: ما به تعمیق اعتماد استراتژیک و همکاری ها با ارتش روسیه ادامه می دهیم. روسیه در لیست کشورهایی قرار دارد که چین قصد دارد همکاری های خود را با آن گسترش دهد.

این مقام ارشد چینی افزود: ارتش چین در نظر دارد روابط خود با نیروهای مسلح آمریکا را نیز بر اساس اصول احترام متقابل، همزیستی صلح آمیز و همکاری سودمند دو جانبه گسترش دهد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: چین می خواهد دوستی خود را با نیروهای مسلح کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب و کشورهای عرب تقویت کند. ما می خواهیم روابط نظامی خود با کشورهای اروپایی را نیز گسترش دهیم.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه نیز در این مراسم یادآور شد که روابط بین دولت های مسکو و پکن به معنای واقعی کلمه نمونه ای برای کشورهای دیگری است که به طور فزاینده مایل به مشارکت در همکاری بین فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین هستند که هرچه می گذرد، برای دیگران جذابیت بیشتری پیدا می کند.

شویگو افزود: دایره دوستان و همفکران ما که نمی خواهند در دستور کار تقابلی جمعی تحمیل شده توسط غرب کشیده شوند، دائماً در حال گسترش است.

این در حالی است که بر اساس ارزیابی های انجام شده از سوی دانشگاه دفاع ملی آمریکا، کشورهای روسیه و چین بیشترین رزمایش نظامی مشترک را در سال ۲۰۲۲ داشته‌اند و این امر بیشتر از هر سال دیگری طی ۲ دهه گذشته برگزار کرده اند. دو طرف ۶ رزمایش مشترک در این مدت برگزار کردند که ۵ مورد آن پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بوده است.

دهمین مجمع امنیتی بزرگ «شیانگشان» چین با نام «امنیت عمومی، صلح پایدار» با موضوع «مسئولیت کشورهای بزرگ و همکاری در امنیت جهانی» از روز گذشته ۲۹ اکتبر آغاز و تا فردا ۳۱ اکتبر ادامه دارد. مقامات بلندپایه سیاسی، نظامی و کارشناسان برجسته از بیش از ۹۰ کشور جهان از جمله کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه و همچنین تعدادی از کشورهای اروپایی در این مجمع شرکت دارند. شرکت کنندگان دیدگاه‌های خود را درباره امنیت منطقه‌ای و جهانی با تمرکز بر آسیا، خاورمیانه و اروپا مطرح می کنند.

چین هرگز اجازه جداشدن تایوان را نمی دهد

ژنرال یوشیا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ارتش چین هرگز به تایوان اجازه نخواهد داد تا از سرزمین مادری چین جدا شود.

وی افزود: موضوع تایوان در مرکز منافع کلیدی چین است و اصل چین واحد مورد اجماع نظر همگانی جامعه بین الملل است. مهم نیست که چه کسی تلاش می کند تا تایوان را از چین جدا کند اما ارتش چین هرگز اجازه نخواهد داد چنین اتفاقی بیافتد.

این دیپلمات چینی تاکید کرد: ضروری است که همه کشورها به حاکمیت، وحدت منطقه ای و منافع اساسی دیگر کشورها احترام بگذارند. این موضوع غیر قابل پذیرش است که تضمین امنیت یک کشور از طریق ناامنی کشورهای دیگر و انجام حرکات تحریک آمیز علیه کشورهای دیگر در مورد موضوعی حساس، بدست آید.

تایوان از سال ۱۹۴۹ توسط دولت محلی اداره می‌شود، از آن زمان تایوان پرچم و برخی دیگر نشانه‌های جمهوری خلق چین را که در سرزمین اصلی چین وجود داشت، تا پیش از به قدرت رسیدن حزب کمونیست در چین حفظ کرده بود. پکن همواره این جزیره را به‌عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از سرزمین مادری چین می‌داند و این موضع مورد حمایت بسیاری از کشورها از جمله روسیه است.

چین همواره تاکید می کند که تایوان باید تحت حاکمیت این کشور باشد و از سه سال گذشته تاکنون با انجام عملیات‌های نظامی در نزدیکی این جزیره تلاش کرده است تایوان را تحت حاکمیت خود درآورد، اما دولت تایوان همواره اعلام کرده است که خود حاکمیت مستقل دارد و مردم این کشور خود باید برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

پکن همواره از تمامی کشورها می‌خواهد به اصل چین واحد احترام گزارند و از ایجاد تنش در این منطقه خودداری کنند. در زمان حاضر یکی از بزرگترین چالش‌های چین با آمریکا در دریای چین جنوبی بر سر موضوع استقلال تایوان است.

آمریکا در سال ۱۹۷۹ درحالی که رسماً روابط دیپلماتیک با دولت چین برقرار کرد، روابط با تایوان را کنار گذاشت. درحالی که آمریکا بر سیاست “چین واحد” تأکید دارد، ادعای حاکمیت چین بر تایوان را تأیید نمی‌کند و حامی نظامی کلیدی تایپه باقی مانده است.