باکو و ایروان

به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری آذرتاج، «جیحون بایراموف» در گفت‌‎وگوی تلفنی با «یوری کیم» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا، ادعای مطرح شده از سوری ارمنستان درباره محاصره ارامنه ساکن قره باغ و بروز بحران انسانی در این منطقه را رد کرد.

وی مدعی شد: مقامات ارمنستان با بهانه‌های مختلف از جمله طرح ادعاهایی مانند «محاصره ارامنه» و «بحران انسانی» در منطقه قره باغ، به طور عمد و غیرواقعی اوضاع منطقه را متشنج نشان داده و مانع روند صلح می شوند.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان اضافه کرد: ادعاهای مستمر ارمنستان علیه تمامیت ارضی و حاکمیت آذربایجان، امتناع این کشور از خروج کامل نیروهای مسلح خود از اراضی آذربایجان و دخالت در امور داخلی این کشور غیرقابل قبول است.

وی مدعی شد که ارمنستان به اقدامات تحریک آمیز در گذرگاه مرزی لاچین که توسط جمهوری آذربایجان در قلمرو حاکمیتی خود ایجاد شده، ادامه می دهد

ولی جمهوری آذربایجان به رغم این تلاش‌ها، شرایط تردد ایمن ساکنان ارمنی مرکز قره باغ به سمت ارمنستان در هر دو جهت را ایجاد کرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان دو روز پیش نیز با صدور بیانیه‌ای، ادعای گزارشگران ویژه سازمان ملل درباره مسدود شدن کریدور لاچین ـ خانکندی ـ ارمنستان را با وجود مستندات موجود، رد کرده و گزارش منتشر شده در این زمینه را مایه تاسف خواند.

اخیرا گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد و یک کارشناس مستقل شورای حقوق بشر این سازمان اعلام کرده اند

که ارتش جمهوری آذربایجان کریدور لاچین در مسیر خانکندی مرکز قره باغ به سمت خاک ارمنستان را مسدود کرده و ارامنه ساکن در این منطقه را به محاصره درآورده است.

این گزارشگران با اعلام بروز «وضعیت بحران انسانی» در منطقه قره باغ، آذربایجان را مسبب شرایط به وجود آمده عنوان کرده‌اند.

ارمنستان پیشنهاد داده که برای «تامین حقوق و امنیت ارامنه قره‌باغ از طریق مذاکرات باکو – خانکندی در چارچوب سازوکار بین‌المللی» مسائل باقیمانده مناقشه قره باغ حل و فصل شود ولی دولت باکو این پیشنهاد را رد کرده است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان چندی پیش در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، دولت باکو را به «نسل‌کشی» در قره‌باغ متهم کرد و گفت: تا زمانی که پیمان صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان امضا و به تصویب پارلمان‌های دو کشور نرسد، وقوع یک جنگ جدید بسیار محتمل است.

«آنی بدلیان» سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان نیز سه هفته پیش خواستار افزایش تلاش‌های جامعه جهانی برای «لغو محاصره هفت ماهه قره‌باغ» توسط جمهوری آذربایجان شد و اعلام کرد

که جمهوری آذربایجان بر خلاف تصمیم‌های دیوان بین‌المللی دادگستری پس از ایجاد یک پست بازرسی غیرقانونی در گذرگاه لاچین، بارها حضور کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در منطقه را نیز ممنوع کرده است.

ارمنستان، روسیه و برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه، آمریکا و اتریش از جمهوری آذربایجان خواسته‌اند که علاوه بر بازگشایی مسیر لاچین ـ خانکندی، به محاصره جمعیت ارمنی ساکن قره‌باغ پایان دهد

ولی جمهوری آذربایجان تاکنون پاسخ روشنی به این درخواست‌ها نداده و همین امر از جمله موانع جدی مذاکرات صلح بین باکو و ایروان طی ماههای گذشته بوده است.

دولت ارمنستان پیش از این، اقدامات باکو در “ایجاد درگیری در مناطق مرزی، محاصره جمعیت ارمنی مرکز قره باغ و بروز بحران انسانی در پی نامشخص بودن وضعیت مدیریت قره باغ” را عامل اصلی توقف و به بن بست رسیدن مذاکرات صلح بین دو کشور عنوان کرده است.