مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین: امسال اوکراین انتخابات ندارد

مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین امروز (سه‌شنبه) آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که این کشور امسال انتخابات نخواهد داشت.

به گزارش پایروس، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیش‌تر گفته بود که می‌خواهد انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری را در ۲۰۲۴ برگزار کند، آن هم به شرطی که پارلمان اوکراین تغییرات قانونی لازم برای به تعویق‌انداختن انتخابات را تحت حکومت‌نظامی تصویب کند، آمریکا و اروپا حمایت مالی لازم را به عمل آورند و ناظران بین‌المللی هم حاضر باشند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین امروز گفت: رئیس‌جمهوری بسیار محتاطانه در این باره صحبت می‌کند، اما من می‌توانم واضح‌تر در این باره صحبت کنم. امسال هیچ انتخاباتی نخواهیم داشت.

مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین پنج دلیل بیان کرد که به گفته او برگزاری انتخابات را در سال جاری غیرممکن می‌کند، ازجمله برقرار بودن حکومت‌نظامی، دشواری در سازماندهی انتخابات در مناطق جنگی، نقض حقوق شهروندان بسیج‌شده که می‌خواهند در انتخابات نامزد شوند، هزینه برگزاری انتخابات و میلیون‌ها مردم آواره در سرتاسر این کشور.

مقامات اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ همزمان با جنگ اوکراین، حکومت‌نظامی اعلام کردند. در ماه گذشته میلادی پارلمان اوکراین حکومت‌نظامی را تا ۱۵ نوامبر تمدید کرد. به همین دلیل، برگزاری انتخابات پارلمانی که قرار بود در اواخر اکتبر برگزار شود، به‌تعویق‌افتاده است.