NTA5ZmI2aJn9

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه (سانا)، یاکوونکو و هیات همراه او در جریان دیداری با «بثینه شعبان» مشاور ویژه رئیس جمهوری سوریه در دمشق درباره تحولات جهان عرب و منطقه گفت: آنچه در جهان عرب در جریان است، بسیار مهم است.
وی افزود: بی شک، نزدیکی روابط عربستان و ایران و نزدیکی پایان جنگ یمن به ایجاد یک واقعیت منطقه ای جدیدی کمک خواهد کرد که کشورهای منطقه در آن نقشی حیاتی بازی می کنند.
به نوشته سانا، یاکوونکو در این دیدار اقدامات مهمی را که روسیه، چین، برزیل و کشورهای عضو «بریکس» به طور جمعی برای همسویی با فضای اقتصادی جدید همراه با کاهش وابستگی به اقتصاد غرب و نیز تلاش برای ایجاد یک سیستم اقتصادی برای کنار گذاشتن تدریجی دلار برداشته اند، تشریح کرد.
وی افزود: این کار ممکن است کمی طول بکشد، اما این روند آغاز شده و بی شک تحریم‌های ناعادلانه غرب علیه چندین کشور جهان و مسدود کردن وجوه سپرده شده در نزد آنها، بسیاری از کشورها را به یافتن جایگزین های امن‌تر و با ثبات تر برای اقتصاد خود و نیز بازار جهانی تشویق کرده است.

به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران – ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر و توافق تهران – ریاض برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور بعد از ۷ سال قطع رابطه اعلام شد.