170298886

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از خبرگزاری تاس، وزیر امور خارجه مجارستان در این سفر با الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه و الکسی لیخاچِف (Alexey Likhachev) رئیس شرکت دولتی روس اتم دیدار می‌کند.

سیارتو در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت: ما امروز در مسکو درباره مسائل مهم همکاری به منظور تضمین امنیت انرژی مجارستان ابتدا با الکساندر نواک معاون نخست وزیر و بعد با الکسی لیخاچف مذاکره می‌کنیم.

وزیر امور خارجه مجارستان یادآوری کرد که اروپا توانسته با موفقیت از فصل زمستان که گرم و از لحاظ تامین انرژی مطلوب بود، جان سالم بدر ببرد اما سازمان بین المللی انرژی به طور شفاف هشدار داده که به دلیل افزایش شدید تقاضای انرژی به دنبال احیای اقتصادی چین و روند بسیار کند توسعه زیرساخت های انرژی در اروپا، مشکلات واقعی در زمستان سال آینده بروز خواهد کرد.

وی در پیام فیسبوکی خود تاکید کرد که امنیت تامین انرژی مجارستان مستلزم انتقال بدون وقفه گاز، نفت و سوخت هسته ای است. برای تامین این سه شرط، همکاری مجارستان و روسیه در بخش انرژی باید بدون وقفه ادامه یابد. این مساله ارتباطی با ترجیحات سیاسی ندارد بلکه فقط به مساله انرژی مربوط می شود.

تاس نوشت: مجارستان همچنان نفت روسیه را از طریق خط لوله دروژبا و گاز را از طریق خط لوله ترک استریم و برخی دیگر از شعب آن از طریق بلغارستان و صربستان دریافت می کند.

نیروگاه برق هسته ای پاکس (Paks) به عنوان تامین کننده نیمی از برق مجارستان، از سوخت هسته ای روسیه استفاده می کند. این نیروگاه آماده ساخت دو واحد برق هسته ای جدید است که شرکت هسته ای روس اتم روسیه آن را طراحی کرده است.

از زمان تصویب بسته‌های تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه، مجارستان همواره بر نبود جایگزین مناسب برای گاز روسیه تاکید کرده و در این راستا با توجه به وابستگی بالای این کشور به گاز روسیه از این اتحادیه مجوز ادامه واردات از روسیه را دریافت کرده‌ است.