170422582

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، لاوروف در پیامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان روسیه و پاکستان افزود که روابط دو کشور طی ۴ دهه گذشته دوره‌های مختلفی را تجربه کرده با این حال روسیه همواره علاقه‌مند به گسترش همکاری با پاکستان بوده و تحت هیچ شرایطی از تعهدات خود دست برنداشته است.

وی اظهار کرد: روسیه همراه با شرکای پاکستانی خود، برای شکل دادن به نظم جهانی چند قطبی عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر ایستاده است و ما به تنوع فرهنگی و تمدن مردم پاکستان و حق آنها برای تعیین مسیرهای توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود احترام می‌گذاریم.

وزیر خارجه روسیه گفت که این کشور از مشارکت فعال پاکستان در سازمان همکاری شانگهای به عنوان عضو دائم این سازمان که نقش مهمی در ایجاد همکاری‌های چندجانبه در اوراسیا ایفا می‌کند، استقبال می‌کند و پاکستان را به عنوان یک شریک بین المللی کلیدی روسیه در تلاش‌های مشترک برای مبارزه با چالش‌ها و تهدیدات امنیتی مشترک از جمله جنایات فرامرزی و تروریسم می‌داند.

این درحالی است که پاکستان در طول سال‌های اخیر علیرغم کارشکنی آمریکا و خشم کشورهای غربی نسبت به توسعه روابط با روسیه، سیاست پایداری را در تحکیم روابط دوجانبه با مسکو اتخاذ کرده و این مناسبات در حوزه‌های اقتصادی و انرژی با رشد قابل توجهی همراه بوده است.

هفدهم فروردین سال ۱۴۰۰ لاوروف وزیر خارجه روسیه به پاکستان سفر کرد. این دومین سفر رسمی لاوروف به اسلام‌آباد در قامت وزیر خارجه روسیه پس از ۹ سال محسوب می‌شود.

روز یکشنبه اولین محموله نفت خام روسیه با زیر قیمت بازار که اخیراً توسط دولت پاکستان سفارش داده شده بود، در بندر «کراچی» لنگر انداخت؛ تحولی که نخست وزیر پاکستان آن را فاز جدید در روابط با روسیه تعبیر کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان شنبه گذشته در گفت وگو با شبکه الجزیره اظهار کرد که موضع بی طرفانه اسلام‌آباد در قبال جنگ اوکراین در جای خود پایدار بوده و همزمان پاکستان مصمم به توسعه روابط پایدار با روسیه است.

با وجود سنگ‌اندازی غرب در مسیر همکاری میان کشورهای منطقه و از طرفی تلاش آمریکایی‌ها برای سرایت جنگ سرد خود با چین به دیگر کشورها، پاکستان گام‌های دقیقی را برای تعمیق روابط با بازیگران مهم منطقه از جمله ایران و روسیه به ویژه در زمینه حذف دلار در معادلات تجاری برمی دارد.

پاکستان و روسیه که از آنان به عنوان دشمنان قدیم و دوستان امروز یاد می‌شود طی سال‌های اخیر همزمان با تعمیق مناسبات سیاسی و اقتصادی گام‌های متعددی نیز برای گسترش همکاری‌های نظامی – دفاعی برداشته‌اند.