طلا و سکه

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، امروز سه‌شنبه ۹ آبان، تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلا و سکه صعودی است. قیمت طلا دوباره به نیمه کانال دو میلیون تومانی نزدیک شده است. قیمت سکه تمام، قطعات و حباب سکه نیز افزایشی است. امروز قیمت دلار هم در کانال ۵۱ هزار تومانی روند صعودی دارد. انس هم امروز اندکی افزایشی است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

قیمت سکه و طلا امروز 9 آبان 1402

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و دو میلیون و ۴۹۴ هزار و ۱۱۳ تومان معامله می‌شود که ۱۶ هزار تومان بیشتر از آخرین نرخ روز گذشته است. دیروز در همین ساعات هر گرم طلای ۱۸ عیار، حدود دو میلیون و ۴۸۲ هزار تومان معامله می‌شد.

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۲۹ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان است؛ حدود ۲۱۵ هزار تومان بیشتر از آخرین نرخ دیروز. روز گذشته در همین ساعات، سکه امامی در حدود ۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشت.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز، با ۱,۰۸ هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته، حدود ۲۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان معامله می‌شود. دیروز در همین ساعات، سکه بهار آزادی در حدود ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شد.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود ۸۲ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۱۴ هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز با حدود ۷۴ هزار تومان افزایش، امروز به حدود یک میلیون و ۴۳۵ هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در چهارمین روز هفته، نیم سکه در روندی افزایشی، با قیمت ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان معامله می‌شود؛ این رقم ۱۵۰ هزار تومان بیشتر از آخرین نرخ دیروز است. روز گذشته در همین ساعات نیم سکه با قیمت ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شد. حباب نیم سکه نیز با ۱۱۸ هزار تومان افزایش به سه میلیون و ۴۱۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین امروز ربع سکه، روند صعودی دارد و با نرخ ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. این رقم ۱۰۰ هزار تومان بیشتر از آخرین نرخ روز گذشته است. دیروز در همین ساعات، ربع سکه ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشت. حباب ربع سکه نیز با ۹۴ هزار تومان افزایش، به چهار میلیون و ۴۸۸ هزار تومان رسیده.

سکه گرمی نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته با قیمت پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. دیروز در همین ساعات نیز سکه گرمی در این حدود قیمتی معامله می‌شد. حباب این سکه هم ۹۳ هزار تومان افزایش قیمت داشته و دو میلیون و ۷۶۲ هزار تومان است.

هر مثقال طلا نیز با حدود پنج هزار تومان افزایش نسبت آخرین نرخ دیروز، با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۵۸ هزار تومان معامله می‌شود. دیروز در همین ساعات هر مثقال طلا ۱۰ میلیون و ۷۳۸ هزار تومان معامله می‌شد.

افزایش اندک قیمت انس

قیمت جهانی طلا، امروز بر خلاف روز گذشته اندکی روند صعودی دارد. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را ۷۰ درصد برای دلار و ۳۰ درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت دارد و در ۳۰ روز گذشته حدود ۹.۳۱ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز نیز قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایشی است. اونس اکنون، به حدود ۱,۹۹۷.۰۸ دلار رسیده، این به معنای رشد حدود ۰.۰۷ درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

قیمت طلای جهانی در ابتدای هفته گذشته با نوسانات منفی همراه شد؛ اما در ادامه با تشدید تنش‌های ژئوپلتیک در منطقه خاورمیانه مجددا افزایش یافت و در کانال ۲ هزار دلار قرار گرفت اما دوباره به کانال ۱۹۰۰ دلاری بازگشت.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه بر خلاف دیروز که روند کاهشی داشت امروز تحت تاثیر روند صعودی در بازارهای دلار و انس، افزایشی شده است. حتی سکه امامی که روز گذشته، فاصله چندانی با کانال ۲۸ میلیون تومانی نداشت، حالا به سمت میانه کانال ۲۹ میلیون تومانی در حال افزایش قیمت است.

حمیدرضا جیهانی کارشناس اقتصادی به تجارت‌نیوز گفت: «در روزهای اخیر با وجود بالا بودن حباب طلا و سکه در بازارهای داخلی، اما رشد انس جهانی باعث کاهش حباب سکه شد.» وی بیان کرد: «باید توجه داشت کاهش قیمت دلار نیز مقداری بر افت بازار طلا در داخل کشور تاثیر گذاشت. با این وجود رشد قیمتی بالایی در بازار طلا نداشتیم.»