طلا

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، امروز سه‌شنبه ۱۶ آبان، تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلا و سکه کاهشی است. قیمت طلا بر خلاف روزهای گذشته که اندکی افزایشی بود، از نیمه کانال دو میلیون تومانی پایین آماده است. قیمت سکه تمام و برخی دیگر از قطعات سکه نیز همچون روز گذشته نزولی است. به گونه‌ای که سکه امامی در آستانه از دست دادن کانال ۲۹ میلیون تومانی قرار دارد. اما سکه گرمی، مانند روز گذشته از دیگر اعضای خانواده خود پیروی نمی‌کند و حتی با صعود یک پله‌ای به کانال هفت میلیون تومانی رفته است. مثقال طلا، اما بر خلاف دیروز، کاهشی است.

امروز قیمت دلار نیز در کانال ۵۱ هزار تومان روند ثابتی دارد و انس با اندکی کاهش قیمت مواجه شده است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر، با ۲۰ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته، دو میلیون و ۴۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات طلای ۱۸ عیار، حدود دو میلیون و ۴۷۱ هزار تومان قیمت داشت.

اما آخرین نرخ نقدی سکه امامی در لحظه تنظیم این خبر کاهشی و ۲۹ میلیون و ۹۶ هزار تومان است؛ حدود ۱۶۱ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ دیروز. روز گذشته در همین ساعات، سکه امامی در حدود ۲۹ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان معامله می‌شد.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز، با ۱۸۹ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ دیروز، حدود ۲۵ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان معامله می‌شود. روز دوشنبه در همین ساعات، سکه بهار آزادی در حدود ۲۵ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان قیمت داشت.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود ۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۲۳۲ هزار تومان رسیده است. اما حباب سکه بهار آزادی با حدود پنج هزار تومان افزایش، امروز به حدود یک میلیون و ۶۳۸ هزار تومان رسیده است.

قیمت طلا و سکه

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در چهارمین روز هفته، نیم سکه در روندی کاهشی، با قیمت ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می‌شود؛ این رقم ۱۰۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ دیروز است. روز گذشته در همین ساعات نیم سکه ۱۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت داشت. حباب نیم سکه اما با ۱۵ هزار تومان افزایش، به سه میلیون و ۴۸۵ هزار تومان رسیده است.

همچنین امروز ربع سکه، روند نزولی دارد و با نرخ ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. این رقم ۵۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ روز گذشته است. دیروز، در همین ساعات ربع سکه با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله می‌شد. حباب ربع سکه اما با ۱۵ هزار تومان افزایش، به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده.

اما سکه گرمی با ۲۴۰ هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته با قیمت هفت میلیون و ۴۱۰ هزار تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات نیم سکه شش میلیون و ۳۹۰ هزار تومان قیمت داشت. حباب این سکه هم ۲۶۸ هزار تومان افزایش قیمت داشته و چهار میلیون و ۴۸۸ هزار تومان است.

هر مثقال طلا با حدود ۸۲ هزار تومان کاهش نسبت آخرین نرخ روز گذشته، با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۰۴ هزار تومان معامله می‌شود. روز شنبه در همین ساعات هر مثقال طلا ۱۰ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان معامله می‌شد.

کاهش دوباره قیمت انس

قیمت جهانی طلا، امروز هم مانند روز گذشته، روند نزولی دارد. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را ۷۰ درصد برای دلار و ۳۰ درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت دارد و در ۳۰ روز گذشته حدود ۶.۱۳ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی نزولی است. اونس اکنون، به حدود ۱,۹۶۸ دلار رسیده، این به معنای افت حدود ۰.۴۴ درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

در روزهای آخر روند ثابتی در میان همه بازیگران بازار طلا حاکم نیست. به ویژه سکه گرمی از قیمت طلا و سکه چندان پیروی نمی‌کند. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از جبران عقب‌ماندگی این عضو از خانواده سکه باشد.

اما در کل این روزها روند نسبی نزولی بر بازار طلا حاکم است. در همین راستا، محمد کشتی‌آرا فعال اقتصادی و کارشناس بازار طلا و جواهر با اشاره به روند باثبات قیمت در بازار فلز زرد، به تجارت‌نیوز گفت: «با شروع درگیری در منطقه خاورمیانه روند رشد انس جهانی طلا شدت گرفت اما از اواسط هفته گذشته با کاهش ۲۰ دلاری انس جهانی، قیمت سکه و طلا سیر نزولی پیدا کرد.»

وی با اشاره به روند کاهشی قیمت دلار خاطرنشان کرد: «این موضوع به کاهش تقاضا در بازار طلا منجر شد، با توجه به اینکه تغییرات عمده‌ای در قیمت‌ها ایجاد نشده است»