قیمت طلا وسکه

به گزارش پایروس به نقل از تجارت‌نیوز، امروز دوشنبه ۱۵ آبان، تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلا و سکه مسیر یکسانی را طی نمی‌کنند. قیمت طلا  روند ثابتی دارد و تنها اندکی افزایش را تجربه کرده است. در مقابل، قیمت سکه تمام و برخی دیگر از قطعات سکه نسبت به آخرین نرخ‌های روز گذشته، روند کاهشی دارد. به گونه‌ای که سکه امامی از عصر روز گذشته تا به این لحظه، در حال حرکت به سمت کف کانال ۲۹ میلیون تومانی است. اما نرخ سکه بهار آزادی با وجودی که نسبت به آخرین قیمت دیروز کمتر است اما از ظهر دیروز با نرخ بالاتری معامله می‌شود. در این میان، سکه گرمی و مثقال طلا امروز افزایش قیمت را تجربه کرده است.

امروز قیمت دلار نیز در کانال ۵۱ هزار تومان روند نزولی دارد و به کف این کانال نزدیک‌تر شده است. انس هم روند کاهشی دارد.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر، با هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته، دو میلیون و ۴۷۰ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات طلای ۱۸ عیار، دو میلیون و ۴۷۸ هزار تومان قیمت داشت.

اما آخرین نرخ نقدی سکه امامی در لحظه تنظیم این خبر کاهشی و ۲۹ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان است؛ حدود ۳۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ دیروز. روز گذشته در همین ساعات، سکه امامی در حدود ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شد.

نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز، با سه هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ دیروز، حدود ۲۵ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان معامله می‌شود. روز یکشنبه در همین ساعات، سکه بهار آزادی در حدود ۲۵ میلیون و ۵۸۳ هزار تومان قیمت داشت.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود ۱۴ هزار تومان افزایش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۲۹۱ هزار تومان رسیده است. اما حباب سکه بهار آزادی با حدود ۶۹ هزار تومان افزایش، امروز به حدود یک میلیون و ۶۲۲ هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در سومین روز هفته، نیم سکه در روندی کاهشی، با قیمت ۱۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله می‌شود؛ این رقم ۱۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ دیروز است. روز گذشته در همین ساعات نیم سکه ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان قیمت داشت. حباب نیم سکه اما با ۱۶ هزار تومان افزایش، به سه میلیون و ۴۵۵ هزار تومان رسیده است.

همچنین امروز ربع سکه، روند نزولی دارد و با نرخ ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. این رقم ۲۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ روز گذشته است. دیروز، در همین ساعات ربع سکه با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان معامله می‌شد. حباب ربع سکه نیز با هفت هزار تومان کاهش، به چهار میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده.

اما سکه گرمی با ۸۰ هزار تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته با قیمت شش میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات نیم سکه پنج میلیون و ۸۹۰ هزار تومان قیمت داشت. حباب این سکه هم ۸۶ هزار تومان افزایش قیمت داشته و سه میلیون و ۴۳۶ هزار تومان است.

هر مثقال طلا نیز با حدود ۲۶ هزار تومان افزایش نسبت آخرین نرخ روز گذشته، با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان معامله می‌شود. روز شنبه در همین ساعات هر مثقال طلا ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان معامله می‌شد.

کاهش قیمت انس

قیمت جهانی طلا، امروز و همزمان با گشایی بازارهای جهانی بر خلاف روزهای قبل از تعطیلی روند نزولی دارد. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را ۷۰ درصد برای دلار و ۳۰ درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

طلای جهانی در بازه یک ماهه بازدهی مثبت دارد و در ۳۰ روز گذشته حدود ۶.۹۹ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی نزولی است. اونس اکنون، به حدود ۱,۹۸۶.۶۳ دلار رسیده، این به معنای افت حدود ۰.۱۱ درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

امروز بازار طلا با نوعی سردرگمی مواجه است و قیمت طلا و سکه روند متفاوتی را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد ادامه رکود در بازار و جبران عقب‌ماندگی سکه گرمی که معمولا دیرتر از دیگر انواع سکه به تحولات واکنش نشان می‌دهد، روند بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

در این میان، قیمت دلار هم امروز روند کاهشی دارد و در آستانه ورود به کانال پایین‌تر قرار گرفته است. به نظر می‌رسد سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه، دیدار وی با نخست‌وزیر عراق و حالا سفر نخست‌وزیر عراق به ایران، خوش‌بینی سیاسی برای پایان یافتن جنگ را در میان معامله‌گران افزایش داده است. قیمت جهانی طلا نیز امروز روند کاهشی دارد.

در همین راستا فردین آقابزرگی کارشناس اقتصادی با تاکید بر ایجاد تعادل در بازارهای مالی با گذشت چند هفته از جنگ خاورمیانه به تجارت‌نیوز گفت: «با توجه به ایجاد تعادل در بازارهای مالی انتظار جهش شارپی چه برای قیمت دلار چه برای سکه نداریم. بازار ارز به ثبات نسبی رسیده و متعاقب آن در بازار طلا نیز آرامش برقرار است.»