دوما

به گزارش پایروس به نقل از فارس، قانونگذاران روس امروز پنجشنبه (۲۹ ژوئن) اهانت به قرآن کریم و آتش زدن کلام‌الله مجید در سوئد را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، دومای دولتی روسیه (مجلس سفلای مجمع فدرال روسیه) امروز در بیانیه‌ای مجوز مقامات سوئد برای چنین اقداماتی را محکوم کرد. اعضای پارلمان روسیه بخصوص تاکید کردند احساسات دینی مسلمانان در روز اول یکی از دو عید اصلی آن‌ها یعنی عید قربان جریحه‌دار شد.

چهارشنبه (۲۸ ژوئن) «سالوان مونیکا» ۳۷ ساله تحت حفاظت پلیس سوئد یک نسخه از کتاب آسمانی مسلمانان را مقابل مسجد اصلی استکهلم به آتش کشید. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه چهارشنبه در واکنش به این اقدام گفت: «بی احترامی به قرآن در روسیه برخلاف برخی دیگر از کشورها، جرم شناخته می‌شود».

در بیانیه مجلس دوما آمده است: نمایندگان دومای دولتی به شدت اقدام مخرب دیگر تایید شده توسط مقامات سوئدی را محکوم می‌کنند و از مقامات (این کشور) می‌خواهند اقداماتی را برای جلوگیری از نقض حقوق و اهانت به احساسات مذهبی مسلمانان اتخاذ کنند. 

دیروز و در ادامه اهانت به مقدسات مسلمانان در سوئد به بهانه آزادی بیان، پلیس این کشور اعلام کرد مجوز اعتراضی را صادر کرده که سازمان‌دهنده آن قصد دارد چهارشنبه در آغاز تعطیلات سه روزه عید قربان مسلمانان، خارج از مسجد اصلی استکهلم به قرآن کریم اهانت و آن را بسوزاند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چراغ سبز برای هتک حرمت قرآن کریم در سوئد دو هفته بعد از آن داده شد که دادگاه استیناف تصمیم پلیس این کشور را در رد مجوز دو تجمع مردود خواند. پلیس دلیل تصمیم رد چنین تظاهراتی را نگرانی‌های امنیتی بعد از اهانت به قرآن در مقابل سفارت ترکیه در ژانویه که هفته‌ها اعتراضات، تحریم کالاهای سوئدی و تداوم مخالفت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو را در پی داشت، عنوان کرده بود.