170086559

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایرنا، «بهرام شکوری»‌ امروز در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری بین انجمن سنگ ایران و سازمان نظام مهندسی ایران افزود: بیش از ۶ هزار واحد معدنی و فراوری سنگ تزئینی در کشور وجود دارد که زمینه اشتغال به کار حدود ۶۰۰ هزار نفر را به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: سالیانه به‌طور متوسط ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن سنگ تزئینی در کشور استخراج می‌شود و میزان تولید هیچ‌گاه از ۱۵ میلیون تن فراتر نرفته است.

به گفته این مقام صنفی، عمده سهم فروش محصولات این صنعت در داخل کشور است و سالیانه به‌طور متوسط ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار ارزآوری از محل صادرات داشته است، در حالی که ترکیه با دارا بودن ذخایر سنگ تزئینی همانند ایران و با تنوع سنگ کمتر، سالیانه بیش از ۳.۲ میلیارد دلار از محصل صادرات این محصولات ارزآوری دارد.

وی بیان‌داشت: اکنون استاندارد جهانی استخراج از ذخایر ۲ درصد، اما در کشورمان نیم درصد است و چنانچه به این نُرم جهانی نزدیک شویم، دستیابی به صادرات پنج میلیارد دلاری و اشتغالزایی برای حدود یک میلیون نفر در این حوزه دور از دسترس نیست.

رییس انجمن سنگ ایران تصریح‌کرد: حضور در بازارهای صادراتی ایجاب می‌کند که در حوزه‌های معدن، بازاریابی و فرآوری به ارتقای توانمندی‌های خود بپردازیم و باید بدانیم در کنار نیاز به نوآوری‌ها و تجهیزات، نیازمند توسعه آموزش نیروی انسانی هستیم.

شکوری با بیان اینکه در بخش معدن در این حوزه مشکلات اساسی وجود دارد، ادامه‌داد: تاکنون در حوزه اکتشافات معدنی اقدام اساسی انجام نشده است و نیاز داریم تا ذخایرمان را به چند برابر میزان فعلی برسانیم.

وی اضافه‌کرد: همچنین باید به توسعه حفاری‌های اکتشافی در این حوزه مبادرت ورزیم و با تربیت نیروی انسانی، سرمایه‌گذاران را به سمت این صنعت جلب و جذب کنیم.

رییس انجمن سنگ ایران یادآوری کرد: در حوزه استخراج معادن نیز، در عمل نیروی کار متخصص و ماهر در اختیار نداریم، در حالی که در این صنعت حتی مواردی همچون جهت برش، اندازه برش و غیره می‌تواند به خلق ارزش افزوده بیشتر بیانجامد.

وی اضافه‌کرد: همین معضل در حوزه فرآوری محصولات نیز وجود دارد که سبب شده تا نتوانیم سنگ‌ استاندارد تولید کنیم؛ این در حالی است که برخی کارخانجات فرآوری این حوزه با آخرین متد شرکت‌های اروپایی کار می‌کنند اما نمی‌توانند به سنگ استاندارد برسند که ناشی از معضل کمبود آموزش نیروی انسانی است.

شکوری ابراز امیدواری کرد با کمک وزارت صمت و همچنین سازمان نظام مهندسی معدن ایران بتوان ضمن پوشش ضعف‌های یاد شده در زنجیره ارزش سنگ‌های تزئینی کشور، تولید، درآمدزایی و ارزآوری بیشتری در این حوزه شاهد باشیم.

وی یادآور شد: ۹۹ درصد واحدهای سنگ تزئینی در مقیاس کوچک و متوسط هستند که این انجمن در کنار دولت برنامه‌هایی برای احیاء واحدهای راکد و نیمه‌فعال در این حوزه دارد، به‌طوری که سال گذشته این انجمن با کمک ایمیدرو ایمپاسکو ۱۶ معدن راکد که سال‌ها غیرفعال بودند را به چرخه تولید بازگرداند.

اطلس سنگ‌های تزئینی تهیه می‌شود

وی همچنین از کلید خوردن طرح جامع سنگ‌های تزئینی در کشور و تهیه اطلس سنگ‌های تزئینی که در همین طرح پیش‌بینی شده خبر داد.

این مقام صنفی تصریح‌کرد: امروز به‌جد به دنبال راه‌اندازی شورای سیاستگذاری برای همه زنجیره‌های معدنی هستیم، زیرا بخش خصوصی چالش‌ها و راهکارها را می‌داند، همچنین اعضایی از سازمان نظام مهندسی معدن، معاون معدنی وزارت صمت، خبرگان و اعضای هیات مدیره انجمن‌های صنفی معدنی نیز در این شورا حضور دارند و می‌تواند در پیشبرد امور و حل مشکلات موثر باشد.

در راستای دانش‌افزایی، آموزش و پرورش منابع انسانی متخصص و مهارت آموخته در حوزه صنعت سنگ و صنایع وابسته، همچنین با آرمان هم‌افزایی و بهره‌مندی دوسویه از توان علمی، فنی و اجرایی، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی معدن ایران و انجمن سنگ ایران منعقد شد.