کریستوفر کاولی

به گزارش پایروس، روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» گزارش داد پیشروی سرسختانه و کُند اوکراین در مقابل مواضع به شدت مستحکم روسیه در جنوب شرقی اوکراین که در تصرف مسکو است، امیدها را در برخی پایتخت‌های غربی برای دستاورد سریع در میدان نبرد به ناامیدی تبدیل کرده است. 

به نوشته فایننشال تایمز به نقل از افراد مطلع، ژنرال «کریستوفر کاولی» فرمانده ارشد ناتو در اروپا هفته گذشته در یک نشست خصوصی گفت ضدحملات هنوز به موفقیت چشمگیری نرسیده و در حال مقابله با دفاع روسیه است. به گفته او روسیه هنوز از مزیت فراوانی نیرو برخوردار است. 

بر اساس تخمین‌های اوکراینی و غربی، روسیه بیش از ۴۰۰ هزار نیرو درگیر در جنگ دارد که بیش از تعدادی است که در فوریه سال گذشته در زمان آغاز جنگ داشت. 

ستاد عالی نیروهای متفقین اروپا –مقر نظامی ناتو –SHAPE از اظهارنظر درباره سخنان کاولی خودداری کرد اما در بیانیه‌ای اعلام کرد: ناتو از ابتدا، درگیری در اوکراین را از نزدیک تحت نظر داشته است…مرحله بعدی جنگ آن‌ها ممکن است طولانی و سخت باشد اما ما به انجام هر کاری که می‌توانیم برای کمک به پیروزی اوکراین در جنگ وجودی آن، ادامه خواهیم داد. 

اخیراً همچنین روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی با بررسی ضد حمله اخیر اوکراین به مواضع روسیه به نقل از مقامات آمریکایی اذعان کرد که ضدحملات کی‌یف از برنامه عقب مانده است.

از زمان آغاز ضد حملات اوکراین از اوایل ماه ژوئن، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده نیروهای این کشور ده‌ها خودروی زرهی اوکراین از جمله خودروهای زرهی ساخت کشورهای غربی را نابود کرده است. بر اساس گزارش دوشنبه نیویورک تایمز، دستکم ۱۷ خودروی زرهی بردلی از ۱۱۳ خودروی زرهی که آمریکا تاکنون به اوکراین داده، نابود شده است.

این روزنامه نوشت میدان‌های مینی که توسط روسیه در مناطق درگیری ایجاد شده، پیشروی نیروهای اوکراینی را بسیار خطرناک کرده است. مناطق مسطح و باز در جنوب شرقی اوکراین هم انجام ضدحملات توسط نیروهای اوکراینی را بسیار سخت کرده و این نیروها جایی برای استتار ندارند. از سوی دیگر، بالگردهای تهاجمی KA-۵۲ روسیه نیز تهدید دیگری برای نیروهای اوکراینی به شمار می‌آیند. این بالگردها می‌توانند حملات موشکی را از خارج از محدوده پدافند هوایی اوکراین انجام دهند. 

روزنامه آمریکایی نوشته به دلایل فوق، ضد حملات اوکراینی در برخی از مناطق متوقف شده و نظامیان اوکراینی در حال ارزیابی مجدد تاکتیک‌های خود هستند.

این در حالی است که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین که در دوران زمامداری خود حدود ۲۰ درصد از خاک اوکراین را از دست داده، دوشنبه هفته جاری مدعی شد نیروهای اوکراینی در تمامی جبهه‌ها پیشروی کرده‌اند. بسیاری از تحلیلگران غربی، احتمال پیروزی اوکراین در مقابل روسیه را ناچیز می‌دانند.