14001216000931 Test PhotoN

به گزارش پایروس به نقل از فارس، همزمان با تکرار درخواست‌های مقامات اوکراینی برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بحبوحه جنگ با روسیه، این ائتلاف نظامی اما بار دیگر شرط عضویت کی‌یف را تکرار کرد.

در اواخر ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ – هفت ماه بعد از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس –  بود که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که کی‌یف  درخواستی را برای پیوستن سریع به ناتو ارائه کرده است.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز (سه‌شنبه) گفت تا زمانی که اوکراین در جنگ با روسیه پیروز نشود، نمی‌تواند به این ائتلاف نظامی بپیوندد.

وزارت خارجه اوکراین نیز چند روز قبل مدعی شد که هیچ تصمیمی بجز دعوت از کی‌یف برای پیوستن به ناتو در نشست آتی سران این ائتلاف که قرار است در روزهای یازدهم و دوازدهم جولای در لیتوانی برگزار شود را قبول نمی‌کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، استولتنبرگ در مصاحبه‌ای تلویزیونی توضیح داد: «تا زمانی که اوکراین پیروز نشود، اصلاً بحث عضویت وجود ندارد؛ زیرا فقط یک اوکراین مستقل، مختار و دموکراتیک می‌تواند به عضویت ناتو درآید».

این در حالی است که روسیه بارها ضمن هشدار درباره عواقب گسترش ناتو، تاکید کرده یکی از دلایل آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین، تصمیم رژیم کی‌یف برای پیوستن به این ائتلاف بود.

دبیرکل ناتو اما تاکید کرد که ائتلاف نظامی ناتو قصد دارد تا زمانی که لازم باشد از اوکراین برای جنگ با روسیه حمایت کند.

شامگاه دوشنبه نیز «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید با تاکید بر حمایت آمریکا از سیاست درهای باز برای ناتو، اما گفت عضویت اوکراین در این ائتلاف نظامی باید با موافقت همه اعضا باشد