کاهش چشمگیر واردات نفت هند از عربستان

به گزارش پایروس، هفت معامله‌گر و پالایشگر در نظرسنجی بلومبرگ پیش بینی کردند شرکت آرامکوی سعودی قیمت نفت سبک «عرب لایت» به مشتریان در آسیا برای دسامبر را در مقایسه با ماه پیش از آن تغییری نخواهد داد. بزرگترین صادرکننده نفت جهان، پس از ژوئن با توجه به تقاضای مطلوب و ذخایر تقلیل یافته، قیمت فروش نفت را هر ماه افزایش داده است.

هر چند بهای معاملات نفت برنت از زمان آغاز جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی، افزایش پیدا کرده اما نشانه‌هایی از ملایم شدن قیمت در بازارهای فیزیکی جهانی مشاهده شده است زیرا سود پالایش نفت و تولید سوخت، کاهش پیدا کرده و همزمان هزینه حمل محموله‌های نفتی افزایش یافته است. در این بین، سیتی گروپ پیش بینی کرد جریان نفت به چین ملایم‌تر می‌شود زیرا قیمت بالا، خرید برای ذخیره سازی را محدود می‌کند.

عربستان سعودی که به اتفاق روسیه، ریاست گروه اوپک پلاس را برعهده دارد، با کاهش عرضه اضافی که علاوه بر توافق محدودیت عرضه این گروه داشته، پرچمدار تلاش‌ها برای تقویت قیمت نفت شده است.

در نظرسنجی بلومبرگ، بیش از نیمی از شرکت کنندگان اظهار کردند که انتظار دارند قیمت «عرب لایت» ثابت بماند. نرخ پریمیوم معاملات نقدی نفت در آخرین هفته دوره معاملات برای نفتی که در دسامبر بارگیری می‌شود، رو به کاهش گذاشت زیرا خریداران چینی فعالیت کمتری داشتند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت آرامکو معمولا قیمت نفت خود برای مشتریان جهان را پنجم هر ماه اعلام می‌کند.