190125

به گزارش پایروس نیوز، آمارها نشامن می دهد، به دلیل  بدیع بودن جاذبه های گردشگری ایران، صنعت گردشگری کشور  با وجود بی توجهی مسئولان و عدم بهره برداری از ظرفیت های بالقوه خود، روند رو به رشدی داشته است. این صنعت پس از برطرف شدن همه گیری کرونا طی سال ۲۰۲۱ رشد ۴۰ درصدی و در سال ۲۰۲۲ رشد ۳۹ درصدی را داشته با این حال در سال ۲۰۲۳ نیز رشد ۲۱ درصدی را تجربه کرده است. در حالی که طی سال ۲۰۲۰ با شیوع کرونا، صنعت گردشگری با افت ۴۵ درصدی سهم خود در تولید ناخالص داخلی را تجربه کرده بود.

 

سهم صنعت گردشگری از کل اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۳ به ۴.۷ درصد افزایش پیدا کرد و اشتغالزایی صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۰.۳ درصدی همراه شد که توانسته ۱.۶ میلیون نفر را در این صنعت مشغول به کار کند. پیش بینی شده که صنعت گردشگری ایران در سال ۲۰۲۴، رشد ۱۲.۱ درصدی را تجربه کند و ارزش آن به ۸۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

جالب ترین نکته این است که از کل گردشگران خارجی که طی سال ۲۰۲۳ وارد ایران شده‌اند ۳۷ درصد عراقی بوده‌اند. اما ‌گردشگران ترکیه ای مقام دوم را از نظر میزان بازدید از ایران به خود اختصاص داده اند. جمهوری آذربایجان، پاکستان و لبنان نیز به ترتیب در رتبه های بعدی این فهرست قرار دارند.

برچسب ها: