طلای-حراجی-را-بانک-می-خرد

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه با اصلاحیه جدید سامانه جامع تجارت فعالان بازار طلا باید فعالیت خود را از سر بگیرند، از رکود شدید در تولیدی‌های طلای کشور خبر داد.

به گزارش پایروس نیوز:  درحالیکه فعالیت سامانه جامع تجارت برای انجام اصلاحات برای سه ماه متوقف شده بود؛ آغاز به کار آن بدون انجام اصلاحیه، موجب اعتراض صنف طلا شد، به‌طوری‌که بازارهای طلا در هفته گذشته نیمه‌تعطیل و گاهی تعطیل بود.

به نقل از خبرنگار اقتصاد آنلاین،  نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این خصوص گفت: بازار تهران در ۱۰ روز اخیر نیمه‌تعطیل بوده است، به دلیل شرایط سامانه جامع تجارت در سطح بازار فعالیت اقتصادی نبوده است که البته با نامه‌ای که اخیراً وزارت صمت ابلاغ کرد اصلاحاتی انجام شد.

وی افزود: البته این سامانه در آینده نیاز به بازنگری‌هایی دارد؛ اما باتوجه‌به این اصلاحات اعلام کردیم همکاران به بازگشایی واحدهای صنفی اقدام کنند و فعالیت اقتصادی را از سر بگیرند.

بذرافشان با بیان اینکه اتحادیه طلا و جواهر پیگیری اصلاحات سامانه جامع تجارت خواهد بود؛ خاطرنشان ساخت: نظر صنف این بود که ثبت سرمایه انجام نشود و فقط معاملات ثبت شود. بنابراین در نامه ابلاغی گفته شده که فعالان بازار طلا می‌توانند بخشی از سرمایه خود را که فعال نیست، می‌توانند اعلام نکنند؛ اما فعالان بازار تأکید دارند که تمام سرمایه‌شان به‌ طورکلی ثبت نشود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه رکود تقاضا در بازار طلا گفت: با توجه به شرایطی که در سال جدید بود واحدهای تولیدی شاید ۱۰ درصد نیز تولید نداشتند. شرایط بحرانی که در صنعت طلا حاکم است باعث شده واحدهای تولیدی که شرایط اقتصادی مساعدی ندارند در پرداخت اجاره و معیشت دچار مشکل شوند.

 

وی افزود: اگر این شرایط ادامه‌دار باشد ممکن است ضربه سنگین به تولیدی‌های طلای کشور وارد کند و معیشت و اقتصاد کارگران را دچار مشکل کند.

 

بذرافشان در پاسخ به این سؤال که حراج‌های بانک مرکزی چه تأثیری در بازار گذاشته است نیز، اظهار داشت: آن‌طور که شنیده‌ها حکایت دارد، فعالان بازار طلا به دلیل شرایط رکود در حراج‌ها شرکت نمی‌کنند و بیشتر طلا توسط خود بانک مرکزی خریداری می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: در گذشته زمانی که تقاضا از عرضه پایین‌تر بود بانک مرکزی برای ذخیره خود اقدام به خرید شمش طلا می‌کرد این روزها با توجه به کاهش خریدار سهم بانک در حراجی افزایش‌یافته است.

برچسب ها: