به گزارش پایروس، خبرگزاری ریانووستی روسیه محاسبه کرد، غرب در صورتی که دارایی‌های مسدود شده این کشور در اثر تحریم‌ها را توقیف و از آن برای کمک به اوکراین استفاده کند در اثر برخورد تلافی جویانه مسکو دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی را از دست خواهد داد و دست کم ۲۸۸ میلیارد دلار متحمل ضرر خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آمریکا و متحدانش در پی تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای اعزام نظامیان کشورش به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ تحریم‌هایی شامل ممنوع کردن معاملات با بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه و مسدود کردن حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های حاکمیتی مسکو در غرب را اجرا کردند.

مقام‌های انگلیس و آمریکا در ماه‌های اخیر تلاش‌هایی برای توقیف دارایی‌های مسدود شده روسیه در بلژیک و چند شهر دیگر اروپا با هدف استفاده از آن برای بازسازی اوکراین داشته‌اند.

سه منبع چند هفته قبل به رویترز گفتند آنها همچنین در راستای این خواسته خود چشم امید دارند که رهبران گروه هفت در نشستشان در اواخر ماه فوریه بر سر صدور یک بیانیه شدیداللحن‌تر علیه روسیه توافق کنند. این نشست در حوالی دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین برگزار می‌شود.

روسیه واشنگتن را به تلاش برای قلدری کردن به کشورهای اروپایی که عمده دارایی‌های مسدود شده روسیه را در اختیار دارند به منظور در پیش گرفتن رویکردی مشابه در قبال این دارایی‌ها متهم کرده است.

کرملین اعلام کرده مسکو فهرستی از دارایی‌های آمریکا، اروپا و متحدان دیگرشان را در اختیار دارد که در صورتی که غربی‌ها دارایی‌های روسیه را توقیف‌ کنند، متقابلا برای تلافی توقیف خواهند شد.

خبرگزاری ریانووستی گزارش داد، داده‌های در اختیار این خبرگزاری نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاری مستقیم اتحادیه اروپا، کشورهای گروه هفت، استرالیا و سوئیس در اقتصاد روسیه در پایان سال ۲۰۲۲ به مجموعا ۲۸۸ میلیارد دلار بالغ شده است.

این خبرگزاری نوشت، کشورهای اتحادیه اروپا ۲۲۳.۳ میلیارد دلار دارایی از بابت سرمایه گذاری مستقیم خود در روسیه دارند که از این میان ۹۸.۳ میلیارد دلار رسما مربوط به قبرس، ۵۰.۱ میلیارد دلار مربوط به هلند و ۱۷.۳ میلیارد دلار هم مربوط به آلمان است.

طبق گزارش این خبرگزاری روس پنج کشور اروپایی اولی که در اقتصاد روسیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند شامل فرانسه با مجموع دارایی و سرمایه گذاری به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار و ایتالیا با ۱۲.۹ میلیارد دلار می‌شوند.

در میان کشورهای گروه هفت، بریتانیا یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در روسیه محسوب می‌شود و داده‌های مربوط به اواخر سال ۲۰۲۱ نشان داده‌اند که ارزش دارایی‌های بریتانیا در روسیه به حدود ۱۸.۹ میلیارد دلار می‌رسد.

ریانووستی همچنین گزارش کرد ایالات متحده آمریکا در پایان سال ۲۰۲۲ دارایی‌های به ارزش ۹.۶ میلیارد دلار و ژاپن نیز در پایان همان سال دارایی‌هایی به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار در روسیه داشته‌اند.

ارزش دارایی‌های کانادا در روسیه نیز معادل ۲.۹ میلیارد دلار بوده است.

این خبرگزاری تصریح کرد، سوئیس و نروژ که معمولا در تحریم‌های ضد روسیه مشارکت می‌کنند هر کدام در پایان سال ۲۰۲۲  به ترتیب ۲۸.۵ میلیارو و ۱۳۹ میلیون دلار دارایی در روسیه داشته‌اند در حالی که طبق داده‌های این خبرگزاری، استرالیا نیز در پایان سال گذشته میلادی ۶۸۳ میلیون دلار در روسیه سرمایه گذاری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *