شکست ترامپ توسط اوباما

فقط میشل اوباما می تواند دونالد ترامپ را شکست دهد

بسیاری از دموکرات‌ها بر این باورند که جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده پس از عملکرد ضعیف خود در مناظره باید از رقابت خارج شود.

بر اساس نظرسنجی جدید رویترز/ایپسوس، میشل اوباما، همسر باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، تنها نامزد احتمالی دموکرات‌ها است که می‌تواند دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان را در انتخابات نوامبر شکست دهد.

نگرانی فزاینده ای در میان رای دهندگان دموکرات در مورد توانایی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای کسب یک دوره دوم ریاست جمهوری در سال جاری وجود دارد، به ویژه پس از مناظره او با ترامپ، که در آن رئیس جمهور 81 ساله فعلی ضعیف و گیج به نظر می رسید و در تلاش برای پایان دادن به صحبت های خود بود.

در 1 ژوئیه و 2 ژوئیه، شرکت تحقیقات بازار Ipsos یک نمونه انتخابات از 1070 بزرگسال آمریکایی را برای رویترز بررسی کرد که شامل 892 رای دهنده ثبت نام شده، 348 دموکرات، 322 جمهوری خواه و 303 مستقل بود.

بر اساس این نظرسنجی، اگر هم اکنون رای گیری انجام شود، بایدن و ترامپ هر دو حدود 40 درصد آرا را به دست می آورند. با این حال، حدود سه نفر از هر پنج رای دهنده، از جمله نزدیک به یک سوم دموکرات ها، معتقدند بایدن به طور کلی از رقابت خارج شود و حزب او باید نامزد جدیدی را حتی در این مرحله پایانی معرفی کند.

بر اساس این نظرسنجی، به نظر می رسد اکثر جانشینان بالقوه بایدن از تایید عمومی یا به رسمیت شناختن لازم برای شکست ترامپ در 5 نوامبر برخوردار نیستند. در رقابت های فرضی علیه ترامپ، معاون رئیس جمهور کامالا هریس یک امتیاز از نامزد جمهوری خواه عقب تر بود، در حالی که دیگران مانند گاوین نیوسام فرماندار کالیفرنیا و گرچن ویتمر، فرماندار میشیگان، حتی بدتر عمل کردند.

این نظرسنجی نشان می دهد تنها فردی که می تواند ترامپ را شکست دهد، میشل اوباما است. در تقابل او با رئیس جمهور سابق، حدود 50 درصد از رای دهندگان ثبت نام شده گفتند که به او رای خواهند داد، در حالی که 39 درصد گفتند که به ترامپ رای می دهند.

به نظر می رسد بانوی اول سابق آمریکا نیز نسبت به سایر نامزدها وجهه عمومی بهتری دارد. این نظرسنجی نشان داد که حدود 42 درصد از رأی دهندگان نظر مثبتی نسبت به ترامپ دارند، در حالی که 38 درصد نظر مثبتی نسبت به بایدن دارند. اما اوباما از محبوبیت 55 درصدی برخوردار بود که همه نامزدهای بالقوه دموکرات را شکست داد.

در همین حال، بایدن و تیمش اعلام کرده‌اند که با وجود عملکرد مناظره هفته گذشته، که سعی کرده‌اند آن را فقط به عنوان یک «شب بد» جلوه دهند، برنامه‌ای برای کنار رفتن از رقابت ندارند. حزب دمکرات نیز علناً پشت سر رئیس جمهور تجمع کرده است.

با این حال، به طور خصوصی، گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که بسیاری از کمک‌کنندگان ارشد دموکرات می‌خواهند بایدن از انتخابات 5 نوامبر حذف شود و حتی متحدان عمومی او، از جمله باراک اوباما، ظاهراً در خلوت به مردم گفته‌اند که بایدن نمی‌تواند برنده شود.

تبلیغات