شاه توپ و شاه زنگ مسکو (Tsar cannon and Tsar bell)

به گزارش پایگاه خبری پایروس؛شاید کمی عجیب به نظر برسد که یک ناقوس و یک توپ جنگی از دیدنی‌های روسیه در نظر گرفته شود اما ویژگی‌های منحصر به فرد این دو شی آن‌ها را از باقی ناقوس‌ها و توپ‌های جنگی متمایز کرده و بسیاری از مسافران تور روسیه با آن عکسی به یادگار می‌گیرند.

شاه توپ و شاه زنگ مسکو (Tsar cannon and Tsar bell)درباره شاه توپ مسکو

شاه توپ مسکو اسلحه ای است که بیش از چهار قرن پیش به منظور ترساندن دشمنان احتمالی ساخته شده و از بزرگترین توپ های موجود در جهان به شمار می آید . شاه توپ که از جاذبه های گردشگری مسکو است در زمانی که ایوان مخوف بر روسیه حکومت داشته مطابق با سال ۱۵۸۶ میلادی توسط آندری چوخوف ساخته شده تا در زمان حمله دشمنان مورد استفاده قرار گیرد که بر طبق گفته ها و شنیده ها هیچ موقع نیاز به استفاده از این توپ احساس نشد و بیشتر به صورت نمادین ابتدا در میدان سرخ در نزدیکی دروازه اسپاسکی و از سال ۱۷۰۶ میلادی در مجموعه کرملین تعبیه شد تا امروز مورد بازدید گردشگران تور مسکو و علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ روسیه قرار گیرد .

طول شاه توپ روسیه بیش از ۵ متر است و وزن ان به ۴۰ تن می رسد همچنین کالیبر آن ۸۹۰ میلی متر می باشد . قرار بر این بود که شاه توپ برای تیراندازی به صورت خوشه ای استفاده گردد که این چنین نشد . پایه ها و لوله این توپ با تصاویر برجسته طراحی شده که در قسمت جلوی لوله آن تصویر تزار فئودور ایوانویچ بر روی اسب را می توان مشاهده کرد . در سال ۱۸۳۴ چند گلوله چدنی کروی روبروی توپ قرار داده شد که وزن هر کدام بالغ بر یک تن بوده و کاملا جنبه تزئینی دارد چرا که توپ برای شلیک چنین حجمی از گلوله طراحی نشده است .

اطلاعاتی د مورد شاه زنگ مسکوشاه توپ و شاه زنگ مسکو (Tsar cannon and Tsar bell)ر

شاه زنگ مسکو یک ناقوس بزرگ مربوط به سده هجدهم میلادی است که اکنون در مجموعه کرملین واقع شده و مورد بازدید گردشگران تور روسیه قرار می گیرد . هدف از ساخت شاه زنگ استفاده در یکی از کلیساهای کرملین بود ولی قبل از به اتمام رسیدن مراحل ساخت این زنگ بزرگ ، مکانی که زنگ در آن قرار داشت آتش گرفت و وقتی مردم برای خاموش کردن شعله های منتقل شده به شاه زنگ بر روی آن آب ریختند تکه ای به وزن ۱۱ تن از زنگ جدا شد که اکنون در کنار قسمت اصلی نگهداری می شود . از مشخصات این ناقوس می توان به وزن ۲۰۰ تنی ، ارتفاع ۶.۱۴ متری و قطر ۶.۶ متری اشاره نمود که این ویژگی ها تزار بل را به بزرگترین زنگ جهان تبدیل نموده است . این زنگ که از جاذبه های گردشگری روسیه است در سال ۱۷۳۳ – ۱۷۲۵ توسط صنعتگران روسی به نام های ایوان و ماکس ماتورین ساخته شده اما هیچ گاه نواخته نشده است . اعتقاد بر این است که اگر این زنگ عظیم نواخته می شد تا فاصله ۵۰ کیلومتری صدای آن قابل شنیدن بود .

جدیدترین اخبار

دانش و پژوهش

اخبار اقتصادی