سکه

به گزارش پایروس، قیمت سکه امامی در معاملات نقدی هشتمین روز شهریورماه با رشد ۱۰۰ هزار تومانی تغییر کانال داد و به مرز ۲۸ میلیون تومان رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب نیز فلز گران‌بهای داخلی در مرز ۲۸ میلیون تومان معامله شد.

از نگاه فعالان اقتصادی، یکی از دلایل سرک کشیدن سکه امامی به کانال ۲۸ میلیون تومان جهش معنادار قیمت اونس طلا بود زیرا قیمت طلای جهانی روز چهارشنبه تا نزدیک مرز ۱۹۵۰ دلار بالا رفته بود.

به این ترتیب، در حال حاضر فلز گران بهای جهانی به بالاترین قیمت در بازه یک ماهه رسیده است. داده‌های اقتصادی ضعیف تر از انتظارات باعث کاهش بازدهی اوراق خزانه و  شاخص دلار  شده که در نقطه مقابل اونس طلا تقویت شده است. آخرین گزارش های منتشر شده نشان می دهد که  رشد اقتصادی  ایالات متحده در سه ماهه دوم کمتر از انتظارات بوده است و رشد اشتغال در بخش خصوصی به پایین ترین محدوده در پنج ماه گذشته رسیده است. در نقطه مقابل، واکنش تورم اروپا به سیاست های انقباضی اتحادیه اروپا موجب شده تا انتظارات برای طلای جهانی بالا برود و دلار در برابر طلا تضعیف شود.

برخی از تحلیلگران اقتصادی باور دارند در صورتی که نرخ طلا بالای ۱۹۵۰ دلار ثبیت دهد، ممکن است موجب ورود عده ای از خریداران به بازار سکه را به دنبال داشته باشد. اما اگر قیمت طلا نزولی شود احتمالا سکه امامی هم در سراشیبی قرار خواهد گرفت.

برخی از فعالان بازار مدعی هستند که در شرایط فعلی کف قیمت سکه امامی محدوده ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان است.

به عقیده آنها در شرایط کنونی مهم ترین مرز حمایتی برای سکه امامی محدوده ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و در صورتی که این مرز از دست برود احتمال عقب نشینی آن به سمت کف مرز روانی ۲۷ میلیون تومان قوی خواهد شد.

با این حال اگر سکه امامی مرز ۲۸ میلیون تومان را حفظ کنند مرز حساس بعدی که سکه بازان برای رسیدن به آن تلاش خواهند کرد محدوده ۲۸ میلیون و ۲۰۰  تومان تا ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

برچسب ها: