1

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از ایسنا، داود میرزاخانی در دیدار با استاندار گیلان، به ضرورت گسترش روابط تجاری با کشورهای همسایه شمالی اشاره کرد و گفت: گیلان به واسطه وجود سوابق گسترده در ارتباط با روسیه و نیز براساس آمارها، بین استان های شمالی و دیگر استان ها شرایط مطلوبی برای توسعه مناسبات با این کشورها دارد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در قازان روسیه، بسترسازی برای صدور انواع محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی گیلان را از الزاماتی عنوان کرد که با دستور کار قرار گرفتن سیاست‌گذاران دو استان گیلان و کشور روسیه می تواند در توسعه این روابط موثر باشد.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط مطلوب موجود، باید سهم ایران در بازار روسیه افزایش یابد، تصریح کرد: حضور صنایع مختلف گیلان با توجه به نیازسنجی های انجام شده در نمایشگاه های بزرگ روسیه در معرفی ظرفیت ها و مزیت های تولیدی و کشاورزی گیلان بسیار اثربخش است.

میرزاخانی با تاکید بر لزوم معرفی ظرفیت ها و مزیت های گیلان در روسیه، بیان کرد: در هدایت توسعه تجارت از طریق حمل و نقل دریایی به ویژه از طریق دریای خزر که با توسعه متوازن گردشگری می تواند همراه باشد و نیز تبادل دانشجو و بسترهای علمی در زمینه دانشگاهی، نقش راهبری استان گیلان بسیار حائز اهمیت است.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز با ابراز خرسندی از حضور مقامات دیپلماتیک کشورهای مختلف به ویژه کشورهای همسایه در رشت، با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب و نیز  رئیس جمهور مبنی بر گسترش ارتباطات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با همه کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه و منطقه افزود: فضای جدیدی از توسعه همکاری ها شکل گرفته است.

وی به پیشینه روابط استان با کشورهای همسایه اشاره کرد و با برشمردن مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته، گفت: به توسعه و تقویت دیپلماسی اقتصادی با همسایگان شمالی کشورمان، اهتمام جدی داریم.

نماینده عالی دولت در گیلان اضافه کرد: توسعه روابط در زمینه‌های کشاورزی، شیلاتی و صادراتی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تجار و بازرگانان، گامی موثر در زمینه رشد تعاملات اقتصادی محسوب می‌شود.

عباسی روند احداث خط آهن رشت – کاسپین را مورد اشاره و تکمیل آن را برقرارکننده کریدور شمال جنوب ذکر کرد.

وی عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، مزایای اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ظرفیت‌های علمی، اقتصادی و تولیدی گیلان را برای پاسخگویی به نیازهای بازار روسیه متعدد و متنوع اعلام کرد و افزود: با آسیب شناسی موانع و تسهیل زیرساخت‌های گمرکی، بانکی و اداری می توان زمینه ارتقاء روز افزون مبادلات این استان با روسیه را فراهم کرد.