روسیه: هرگونه توافق بین روسیه و ناتو در حوزه کنترل تسلیحاتی غیرممکن است

به گزارش پایروس، خبرگزاری تاس خبر داد: وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای ضمن اعلام این مطلب اعلام کرد فرایند خروج روسیه از معاهده «نیروهای مسلح متعارف در اروپا» (CFE) در نیمه شب ۷ نوامبر (۱۶ آبان) به پایان رسید و این سند دیگر برای مسکو فاقد اعتبار است.

در این بیانیه آمده است: مقامات ناتو و نمایندگان آنها به وضوح نشان دادند که توانایی مذاکره را ندارند. از امروز، هیچ گونه توافقی در زمینه کنترل تسلیحاتی با آنها ممکن نیست.

معاهده CFE در سال ۱۹۹۰ امضا و در سال ۱۹۹۷ به روز رسانی شد. اما کشورهای ناتو نسخه تغییر یافته این معاهده را تصویب نکردند و همچنان به مفاد معاده سال ۱۹۹۰ پایبند بودند که شامل هنجارهای مربوط به تسلیحات متعارف بر اساس توازن بین ناتو و سازمان توافق ورشو بود.

در نتیجه، روسیه مجبور شد اجرای این معاهده را در سال ۲۰۰۷ میلادی به حالت تعلیق در آورد. روسیه در ۱۱ مارس سال ۲۰۱۵ شرکت در نشست های گروه مشورتی مشترک درباره این معاهده را تعلیق و از این رو روند توقف عضویت خود در این معاهده را تکمیل کرد اما از جنبه حقوقی همچنان عضوی از آن است.

از آن زمان به بعد بلاروس به نمایندگی از روسیه در گروه مشورتی مشترک حضور دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۹ مه (۸ خرداد) گذشته قانونی را در انصراف از عضویت در این معاهده امضا کرد که از ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) اجرایی شده است.