4491659

به گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به نقل از روسیا الیوم، روسیه و مصر به ادعای روزنامه آمریکایی واشنگتن پست به نقل از اطلاعات محرمانه وزارت دفاع آمریکا درباره تلاش قاهره برای ساخت هزاران موشک و راکت و تحویل آن به مسکو واکنش نشان دادند.

بر اساس این گزارش، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز سه‌شنبه طی سخنانی در واکنش به این ادعا، گزارش رسانه‌های آمریکایی را درباره برنامه‌ریزی مصر برای ساخت هزاران موشک برای مسکو، «یک دروغ‌پردازی جدید» توصیف کرد و افزود این ادعاها در چارچوب انتشار اطلاعات گمراه‌کننده قرار دارد که به عادت غرب تبدیل شده است.

شبکه تلویزیونی شبه دولتی «القاهره الاخباریه» هم در واکنش به گزارش روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام مصری اعلام کرد که این گزارش، اطلاعات جعلی، بی‌ارزش و عاری از صحت است.

این مقام مصری با بیان اینکه کشورش سیاست متعادلی را در قبال همه طرف‌های بین المللی دنبال می‌کند، تاکید کرد که مشخصات تعیین کننده این سیاست، دستیابی به صلح، ثبات و توسعه است.

وی هرگونه برنامه «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در ماه فوریه مبنی بر تولید ۴۰ هزار موشک برای روسیه و اینکه او به مقامات دستور داده است که تولید و حمل و نقل این موشک‌ها را مخفی نگه دارند تا از بروز مشکلات با غرب جلوگیری کنند، رد کرد.

باید اشاره کرد که در اسناد فاش‌شده پنتاگون ادعا شده است که مصر، از متحدان اصلی آمریکا و دریافت‌کننده کمک‌های نظامی و اقتصادی این کشور، به صورت مخفیانه در حال آماده‌سازی تولید و ارسال هزاران راکت و موشک برای روسیه بوده است تا در جنگ اوکراین از آن استفاده کند.