نیجر 1

به گزارش پایروس به نقل از ایسنا، وزارت خارجه روسیه روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از نزدیک تحولات در جمهوری نیجر را دنبال خواهد کرد.

این وزارت‌خانه اعلام کرد که روسیه از تلاش‌های اکوواس (جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا) برای یافتن راه‌حل‌هایی درخصوص بحران کنونی در نیجر حمایت می‌کند.

وزارت خارجه روسیه همچنین عنوان کرد: ما باور داریم که روش نظامی برای حل‌وفصل بحران در نیجر می‌تواند به تقابل‌های دنباله‌دار در این کشور و بی‌ثباتی شدید در شرایط کل منطقه صحرا-ساحل منجر شود.

در ژوئیه سال جاری میلادی، گارد ریاست جمهوری نیجر محمد بازوم، رئیس‌جمهورِ متحد فرانسه این کشور را برکنار و بازداشت کرد. رهبران کودتا در نیجر پس از آن «علی لمینا زین» اقتصاددان و وزیر سابق اقتصاد را به عنوان نخست‌وزیر منصوب کردند.

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا پیشتر و به منظور ابقای ریاست جمهوری «محمد بازوم» در نیجر تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال و تهدیدهای مداخله نظامی و پیشنهادات دیپلماتیک را مطرح کرده بود.

در بیانیه اکوواس آمده بود: ما بر عزم خود مبنی بر نگه‌داشتن تمامی گزینه‌ها بر روی میز و حل‌وفصل مسالمت‌آمیز این بحران تاکید می‌کنیم. ما متعهد به احیای نظام مبتنی بر قانون اساسی در نیجر از طریق روش‌های مسالمت‌آمیز هستیم.

بولا احمد تینوبو، رئیس‌جمهور نیجریه و رئیس اکوواس اخیرا در پایان نشست این گروه گفته بود: تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی به عنوان آخرین راهکار بر روی میز است.

وی ادامه داد: ما در تعهدمان نسبت به حمایت از نیجر در مسیرش به سوی ثبات دیپلماتیک ثابت‌قدم هستیم.

پنجشنبه نیز رئیس‌جمهور ساحل عاج گفته بود اکوواس برای مداخله نظامی در نیجر در «سریع‌ترین زمان ممکن» چراغ سبز نشان داده است.

کشورهای مالی و بورکینافاسو اما هشدار داده‌اند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به منظور احیای ریاست‌جمهوری محمد بازوم، اعلام جنگ علیه این دو کشور نیز به شمار می‌رود.