روسیه خواستار توضیح انگلیس درباره افشاگری قانونگذار اوکراینی در مورد اخلال آفرینی لندن در مذاکرات صلح کی‌یف و مسکو شد.

به گزارش پایروس به نقل از فارس، سفارت روسیه در لندن از دولت انگلیس درخواست کرد درباره صحبت‌های اخیر یک قانونگذار ارشد اوکراینی درباره اینکه «بوریس جانسون»، نخست وزیر اسبق این دولت، در سال ۲۰۲۲ با مداخله‌جویی کی‌یف را از مذاکره با مسکو بازداشته و به ادامه جنگ ترغیب کرد، شفاف‌سازی کند.

«دیوید آراخامیا»، رئیس فراکسیون حزب حاکم در پارلمان اوکراین و مذاکره کننده ارشد سابق این کشور با روسیه روز جمعه فاش کرد، «بوریس جانسون»، نخست وزیر اسبق انگلیس کی‌ِیف را در بهار سال ۲۰۲۲ متقاعد کرد امضای توافقی با مسکو برای پایان دادن به جنگ را رد کند. او همچنین اضافه کرد، اوکراین توافق آتش‌بس را به این دلیل که با دستور کار یورو-آتلانتیک در قانون اساسی این کشور مغایر است رد می‌کند.

به دنبال صحبت‌های این قانونگذار اوکراینی، سفارت روسیه در انگلیس در بیانیه‌ای در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «این طور که واضح است، با تلاش موثر بریتانیا اوکراین راه خروج از بحران با راه‌حل حاصل از مذاکره را از دست داده و این تبعاتی غم انگیز را برای اقتصاد، جمعیت و کشور اوکراین  در پی داشت. آیا دولت بریتانیا درباره این ارزیابی‌های آراخامیا اظهار نظر می‌کند؟»

روسیه و اوکراین در مرحله اولیه جنگ بین دو کشور چند دور مذاکرات را برای خروج از بحران برگزار کردند اما مذاکرات آنها نهایتا به بن‌بست خورد.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ بعد از تجربه چندین ماه پرتنش با ناتو به دنبال درخواست کمک جمهوری‌های منطقه دونباس در شرق اوکراین عملیات نظامی ویژه‌ای را با ماموریت غیرنظامی سازی و نازی‌زدایی این کشور آغاز کرد.

اروپایی ها پیش از عملیات روسیه در فوریه ۲۰۲۲ در اوکراین، با خصومت نشان دادن علیه روسیه و نادیده گرفتن مطالبات و منافع امنیتی مسکو زمینه ساز بروز جنگ در اوکراین شده و در جریان این عملیات نیز حمایتهای همه جانبه ای را از اوکراین به عمل آورده اند.