نفت 4

به گزارش پایروس به نقل از آناتولی، خاورمیانه درحالی یکی از مناطق مهم تولید نفت خام در جهان به شمار می‌رود که ۱۵ میلیون بشکه از استخراج روزانه نفت در منطقه تنها از ۱۲ میدان نفتی بزرگ کشورهای عربستان سعودی، عراق، کویت، ایران، عمان و امارات متحده عربی تامین می‌شود.

کشورهای خاورمیانه صاحب ۴۸.۳ درصد از کل ذخایر نفتی شناخته شده جهان هستند و بخش زیادی از این ذخایر نیز در ۱۲ میدان نفتی عربستان سعودی، عراق، کویت، ایران، عمان و امارات متحده عربی ثبت شده اند.

براساس داده های اعلامی توسط شرکت «GlobalData» انگلستان، روزانه ۱۵ میلیون بشکه نفت خام از ۱۲ میدان نفتی بزرگ خاورمیانه استخراج می‌شود.

در این میان میدان نفتی «الغوار» عربستان سعودی با تولید روزانه ۳.۸ میلیون بشکه نفت خام در روز در صدر میدان‌های نفتی جهان و خاورمیانه با بیشترین میزان ذخایر ثبت شده قرار دارد. میدان نفتی غوار در ولایت احساء و ۱۰۰ کیلومتری شرق ریاض پایتخت عربستان جای گرفته از لحاظ ذخایر قابل برداشت ثبت شده و تولید روزانه نفت خام مقام اول دنیا را به خود اختصاص داده است.

این میدان نفتی دارای ۹۶ میلیارد بشکه ذخیره نفتی است تقریبا یک سوم از کل تولید نفت عربستان سعودی را در اختیار دارد. همچنین روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی نیز از میدان نفتی غوار برداشت می‌شود.

میدان نفتی برقان در جنوب شرقی کویت نیز با ذخیره ۷۰ میلیارد بشکه ای به عنوان دومین میدان نفتی بزرگ جهان و خاورمیانه از لحاظ ذخایر ثبت شده شناخته می‌شود. این میدان نفتی در سال ۱۹۳۸ کشف شد و هم اکنون روزانه در حدود ۱.۷ میلیون بشکه نفت خام از آن استخراج می‌شود.

میدان نفتی الرمیله در جنوب عراق با ذخیره ۱۷ میلیارد بشکه ای خود، سومین میدان نفتی بزرگ خاورمیانه است. این میدان نفتی در نزدیکی مرز کویت قرار داشته و هم اکنون ظرفیت تولید روزانه آن حدودا ۱.۵ میلیون بشکه نفت خام است. میدان نفتی رمیله که در سال ۱۹۵۳ کشف شده به طور مشترک توسط وزارت نفت عراق، شرکت بریتیش پترولیوم (BP) و شرکت نفت چین اداره می‌شود.

میدان‌های نفتی الخریص، الشیبه، المنیفه، الزلف و میدان نفتی دریایی السفانیه عربستان سعودی، میدان نفتی زاکوم العلوی امارات متحده عربی، میادین نفتی اهواز و گچساران ایران و میدان نفتی «بلوک ۶» عمان نیز دیگر میادین نفتی بزرگ خاورمیانه به شمار می‌روند.​​​​​​​