170299516

به‌گزارش پایگاه خبری ایران و روسیه به تقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی روز سه‌شنبه -۲۲ فروردین ۱۴۰۲ – در حاشیه بازدید تعدادی از فعالان حوزه گردشگری از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد که در قالب تور آشناسازی به ایران سفر کرده اند، در محل کاخ موزه ملت با چانگ هوآ سفیر چین در ایران دیدار و با او درباره راهکارهای تقویت حوزه گردشگری بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این دیدار با اشاره به نشست‌های قبلی با سفیر چین گفت: این چندمین دیدار ما است و خوشبختانه دیدارهای موثری تا کنون داشته‌ایم.

شالبافیان افزود: ما آماده معرفی شهرهای ایران هستیم تا مقاصد جدیدی برای گردشگران چینی تعریف شود، زیرا یکی از زمینه‌های مهم همکاری بین دو کشور حوزه گردشگری است که در حضور روسای جمهوری دو کشور سند همکاری آن امضا شده است و ما در همین رابطه پیشنهاد تشکیل کمیته فنی را دادیم تا شرایط بهتری برای حضور و سفر گردشگران دو کشور فراهم شود.

شالبافیان اظهار داشت: در حال برنامه‌ریزی نشست‌های مشترک بین دفاتر خدمات مسافرتی بین دو کشور هستیم و اولین نشست دو ماه دیگر برگزار خواهد شد. انتظار ما این است که کمیته فنی همکاری‌های گردشگری دو کشور هم‌زمان با برگزاری نشست دفاتر خدمات مسافرتی تشکیل شود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که تعداد گردشگران چینی که به ایران می‌آیند زیاد خواهد شد. برای همین روی تقویت گردشگری با چین تاکید داریم این موضوع بعد از بازگشت آقای رئیسی (رئیس جمهوری) از چین از سوی دفتر رئیس جمهوری به ما اطلاع شده است.

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی بیان کرد: درخواست داریم شهرهای بیشتری از ایران به گردشگران چینی معرفی شود. همچنین از سرمایه‌گذاران چینی برای سفر به ایران و سرمایه‌گذاری در حوزه تاسیسات گردشگری ایران می‌کنم و ما آماده حمایت از سرمایه‌گذاران هستیم.

شالبافیان گفت: در روز ۲۶ آوریل (ششم اردیبهشت) میزبان سفیران تعدادی از کشورها هستیم که از شما هم دعوت می‌کنیم. یکی از موضوعاتی که در همزمان با این نشست برگزار می‌شود برنامه‌های مرتبط با گردشگری عشایر است که میهمانان و سفیران از نزدیک شاهد کوچ عشایر هستند.


ایران غذاها و اماکن تاریخی بی‌نظیری دارد

چانگ هوآ سفیر چین در تهران در این نشست گفت: ایران یک کشور مهم در منطقه است و جایگاه ویژه ای در گردشگری دارد.

وی افزود: شما ایرانی‌ها غذاهای خوبی دارید، اماکن تاریخی بی‌نظیری دارید و جاذبه‌های مهمی در ایران وجود دارد. تمایل داریم که گردشگری ایران و چین باهم توسعه یابد. از شما نیز دعوت می‌کنم که در سفر به چین از جاذبه‌های گردشگری این کشور بازدید کنید.

در حاشیه این دیدار جمعی از فعالان حوزه گردشگری چین که در قالب تور آشناسازی به ایران سفر کرده اند، از بخش های مختلف مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد بازدید کردند.

به گزارش ایرنا، اولین گروه فعالان حوزه گردشگری چین بامداد امروز سه‌شنبه از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) وارد تهران شدند.

ایران داوطلبانه روادید چینی‌ها را لغو کرده است

شالبافیان همچنین در جمع تعدادی از فعالان حوزه گردشگری چین که در قالب تور آشناسازی به ایران سفر کرده‌اند، اظهار داشت: حضور شما را در ایران خوش آمد می‌گویم. این برنامه به احترام شما تدارک دیده شده و امیدوارم در مدت حضور شما در ایران به شما خوش بگذرد.

وی گفت: از این که پس از برطرف شدن محدودیت‌های کرونایی، ایران را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب کرده‌اید تشکر می‌کنم. اطمینان دارم روزهای به یادماندنی را در ایران تجربه خواهید کرد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی افزود: در مدت حضور در ایران نه تنها اماکن فرهنگی، تاریخی، موزه‌های غنی و چشم‌اندازهای گردشگری را تجربه خواهید کرد بلکه این فرصت را خواهید داشت تا مهمترین ویژگی مردم ایران یعنی مهمان‌نوازی را نیز از نزدیک ببینید.


جاده ابریشم نماد روابط ٢۵٠٠ ساله ایران و چین

وی گفت: مردم ایران و چین اشتراکات زیادی با هم دارند به‌عنوان مثال عید بهاری شما با عید نوروز ایرانیان دارای اشتراکات زیادی است. روابط ایران و چین به ۲۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد و از قدیم مردم باهم در ارتباط بودند چنانچه جاده ابریشم نماد همکاری‌های میان دو کشور ایران و چین بوده است. اکنون نیز اهتمام دولت‌ها بر تقویت روابط بین دو کشور است.

شالبافیان اضافه کرد: دولت ایران در افزایش جذب گردشگران و مهمانان از چین همواره تسهیل ورود گردشگران را در دستور کار داشته است و بر همین اساس به صورت داوطلبانه روادید را برای گردشگران چینی برداشته است و پروازهای متعدد مستقیم به چین وجود دارد.

معاون گردشگری کشور گفت: در سفرتان به ایران پیشنهاد می‌کنم از غذاهای ایرانی استفاده کنید، از بازارهای ایران خرید کنید و با مردم ایران گفت‌وگو کنید و هرآنچه که به نظرتان خوب بود را با مردم و دوستان خود درمیان بگذارید.

وی خطاب به گردشگران چینی اضافه کرد: شما در ایران امنیت بالایی را احساس خواهید کرد و می‌توانید به راحتی با قومیت‌های مختلف ما گفت‌وگو کنید. البته در سفر چند روزه شما امکان بازدید از تمام استان‌های ایران را ندارید برای همین پیشنهاد می‌کنم در سفرهای بعدی از دیگر مناطق زیبای کشورمان بازدید به عمل آوردید و بیش از پیش با جاذبه‌های گردشگری ایران آشنا شوید.

تاکید بر تقویت روابط ایران و چین در حوزه گردشگری

سفیر چین در ایران نیز در این مراسم با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از گروه چندصدنفره فعالان حوزه گردشگری چین، بر تقویت روابط و تسهیل در سفر مردم دو کشور تاکید کرد.

وی در سخنانی کوتاه در این مراسم خاطرنشان کرد: ایران و چین از دیرباز باهم روابط دوستانه داشتند و این سفر باعث آشنایی هرچه بیشتر مردم دو کشور از یکدیگر خواهد شد.