ایران و ترکمنستان

به گزارش پایروس به نقل از ایرنا، «غلامعباس ارباب خالص» امروز پنجشنبه در حاشیه افتتاح شهر هوشمند «آرکاداغ» در ترکمنستان، گفت: با توجه به روند رو به رشد همکاری‌های ۲ کشور که در سالهای اخیر و به ویژه ماه‌های اخیر گسترش پیدا کرده، برآورد می‌شود که حجم تجارت ایران و ترکمنستان در سال آینده به یک میلیارد دلار برسد.
وی ادامه داد: همکاری‌های ایران و ترکمنستان به خصوص در دولت سیزدهم بیش از پیش گسترش یافته و این مساله با حل و فصل موانعی که مدتها لاینحل باقی مانده بود، تسریع یافته است.
سفیر ایران در عشق‌آباد، اضافه کرد: طی ۲ ماه گذشته ۲ هیات تجاری به ایران اعزام شده و به زودی نیز، یک هیات اقتصادی برای شرکت در نمایشگاه تخصصی سنگ، به ایران اعزام می‌شوند.
ارباب خالص افزود: بیش از ۷۰ درصد اعضای هیات‌ های تجاری که در ماه‌های اخیر عازم ایران شده‌اند، تاکنون برای تجارت به ایران سفر نکرده بودند که این روند، نویدبخش توسعه بیش از پیش همکاری‌های ۲ جانبه، در آینده‌ای نزدیک است.
به گزارش پایروس، نخستین شهر هوشمند ترکمنستان، بنام «آرکاداغ» امروز پنجشنبه در مساحتی بیش از یک هزار هکتار، به مناسبت عید سعید قربان، با حضور سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور این کشور و نمایندگانی از کشورهای منطقه، افتتاح شد.
آشنایی با پروژه های فرهنگی و اجتماعی و ساختمان های مسکونی ساخته شده، افتتاح ساختمان‌های مسکونی، افتتاح مرکز توانبخشی به نام قربانقلی بردیمحمدوف از جمله برنامه های این مراسم بود.
در این مراسم، از جمهوری اسلامی ایران، غلامعباس ارباب خالص سفیر ایران در عشق‌آباد و محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی حضور داشتند.