اوکراین 4

به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری آناتولی، کاترین یاکوبسدوتیر، نخست وزیر ایسلند در کنفرانسی خبری اعلام کرد، این تصمیمات در جریان چهارمین جلسه از اجلاس دو روزه شورای اروپا در ریکیاویک، پایتخت ایسلند اتخاذ شدند.

وی ضمن ابراز حمایت کامل از اوکراین و فرمول صلح اوکراین گفت: ما موافقیم که بدون پاسخگویی، نمی‌تواند هیچ صلح پایداری وجود داشته باشد و ما بر لزوم پاسخ قانونی برای همه قربانیان تاکید داریم.

یاکوبسدوتیر افزود: برای اوکراین، کشورهای اروپایی یک دفتر ثبت از خسارات ناشی از حمله روسیه به اوکراین ایجاد کردند.  

نخست وزیر ایسلند همچنین تصریح کرد، رهبران اروپایی خواستار آزادی فوری تمامی غیرنظامیانی هستند که به زور یا به طور غیرقانونی به خاک روسیه فرستاده شده‌اند.

دفتر ثبت شورای اروپا برای خسارت‌های وارده به اوکراین، نخستین گام در راستای تشکیل یک مکانیسم غرامت بین‌المللی برای قربانیان حمله روسیه است.

یاکوبسدوتیر گفت: حمایت و همبستگی با اوکراین یکی از اولویت‌های اصلی ریاست ایسلند بر شورای اروپاست و ما سخت تلاش کرده‌ایم تا تضمین کنیم که نتیجه اجلاس ریکیاویک به لزوم پاسخگویی جامع برای حمله روسیه به اوکراین رسیدگی می‌کند.

یاکوبسدوتیر درباره دموکراسی گفت، این رهبران اصول ریکیاویک برای دموکراسی را تصویب کردند. این اصول شامل طیفی از اصولی است که توسط کشورهای دموکرات رعایت می‌شوند از جمله آزادی بیان، اجتماع و انجمن، نهادهای مستقل، قوه قضاییه بی‌طرف و کارآمد، مبارزه با فساد و مشارکت دموکراتیک جامعه مدنی و جوانان.

آنها همچنین تصمیم گرفتند تا بر روی جنبه‌های حقوق بشر بحران محیط زیست بر مبنای شناخت سیاسی حق برخورداری از یک محیط زیست پاک، سالم و پایدار کار کنند.