کاخ سفید

به گزارش پایروس به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در این بیانیه آمده است: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با آکیف چاغاتای قلیچ، سخنگو و مشاور ارشد رئیس‌جمهوری ترکیه درباره تحولات در روسیه و همچنین تلاش‌های ترکیه برای تضمین احیای ابتکارعمل غلات دریای سیاه رایزنی کردند.

بحث این دو مقام درباره تحولات روسیه مربوط به گروه واگنر بود که شامگاه جمعه یک مقر ارتش روسیه در شهر جنوبی روستوف-آن-دون را تصرف کرد. پیش از این اقدام، یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، وزارت دفاع روسیه را به حمله به اردوگاه‌های این گروه نظامی متهم کرد. وزارت دفاع روسیه این اتهام را رد کرد، در حالی که سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) یک پرونده جنایی علیه پریگوژین به دلیل سازماندهی یک شورش مسلحانه باز کرد. پس از آن پریگوژین گفت که نیروهای گروه واگنر در حال حرکت به سمت مسکو، پایتخت روسیه هستند.

در نهایت روز شنبه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اعلام کرد که طبق توافق با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، او در مذاکرات با پریگوژین شرکت داشته و آنها برای کاهش تنش به توافق رسیده‌اند.

پریگوژین در ادامه گفت که گروه واگنر به سمت پایگاه‌های خود عقب‌نشینی خواهد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که اتهامات علیه پریگوژین رفع خواهد شد و او به بلاروس نقل مکان خواهد کرد. به دنبال آن، لوکاشنکو در ۲۷ ژوئن ورود پریگوژین به بلاروس را تایید کرد.

در همین حال رایزنی جیک سالیوان با آکیف چاغاتای قلیچ در مورد جنگ اوکراین و ابتکارعملی میان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل متحد بود که در ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۲ به توافق رسیدند تا یک کریدور دریایی بشردوستانه برای کشتی‌های حامل موادغذایی و کود صادراتی از بنادر دریای سیاه اوکراین ایجاد کنند. در ۱۸ مه ۲۰۲۳، روسیه قرارداد موسوم به ابتکار غلات دریای سیاه را به مدت ۶۰ روز تا ۱۷ ژوئیه تمدید کرد.

این معامله بخشی جدایی‌ناپذیر از یک بسته توافقی است. بخش دوم که تفاهم‌نامه روسیه و سازمان ملل است و برای سه سال طراحی شده است، رفع انسداد صادرات موادغذایی و کودهای شیمیایی روسیه، اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه به سوئیفت، ازسرگیری تامین ماشین‌آلات کشاورزی، قطعات یدکی و خدمات، بازسازی خط لوله آمونیاک تولیاتی-اودسا و تعدادی اقدامات دیگر را شامل می‌شود. مسکو اما می‌گوید که این بخش از توافقنامه هنوز اجرایی نشده است.